چطور خودرو را در سامانه یکپارچه تغییر دهیم؟

0 12,003

احتمالا با سامانه یکپارچه تخصیص خودرو آشنا هستید، بستری که به متقاضیانِ خرید خودروهای داخلی امکان ثبت‌نام خودرو را می‌دهد. بعد از افزایش قیمت خودروهای داخلی و موکول شدن زمان تحویل بسیاری از خودروها به سال بعد، وزارت صمت امکان ویرایش و تغییر خودرو در سامانه یکپارچه را فراهم کرد. همین دلیلی شد تا ما در کارنامه راهنمای قدم‌به‌قدم تغییر و ویرایش خودرو را برای شما عزیزان فراهم کنیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

راهنمای قدم‌به‌قدم تغییر و ویرایش خودرو

تغییر و ویرایش خودرو در سامانه یکپارچه فرایند نسبتا ساده‌ای دارد که در ادامه به‌صورت مرحله‌به‌مرحله آن را بررسی کرده‌ایم.

 1. به سامانه یکپارچه عرضه خودروهای داخلی به آدرس https://esalecar.ir/ وارد شوید.
 2. وارد حساب کاربری‌تان شوید.
 3. در این مرحله باید کد ملی و رمز عبور خود را وارد و گزینه ورود را انتخاب کنید. درصورتی‌که رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید، تا با استفاده از گزینه بازیابی رمز عبور و وارد کردن شماره تلفن و کد ملی، رمز خود را بازیابی کنید.
 4. در ادامه می‌توانید سفارش خود را مشاهده کنید. برای تغییر خودرو، گزینه مشاهده جزئیات سفارش را انتخاب کنید.
 5. صفحه‌ای برای شما باز می‌شود که در آن امکان لغو سفارش شما وجود دارد. این گزینه را انتخاب کنید و دکمه تأیید را بزنید.
 6. بعد از لغو سفارش دوباره باید فرایند ثبت سفارش را انجام دهید، بنابراین به صفحه خانه بازگردید.
 7. بعد از ورود به صفحه خانه، شرکت موردنظرتان را انتخاب کنید.
 8. در این مرحله خودرو موردنظرتان را انتخاب و بسته به طرحی که می‌خواهید ثبت‌نام کنید، روی  دکمه سفارش کلیک کنید.
 9. در ادامه تیک گزینه‌های نمایش داده شده را بزنید و اولویت‌های خود را انتخاب کنید. شما می‌توانید تا ۵ خودرو را به‌ترتیب اولویت دلخواهتان انتخاب کنید.
 10. بعد از انتخاب اولویت‌هایتان،‌ دکمه ثبت نهایی را انتخاب کنید تا فرایند تغییر خودرو در سامانه یکپارچه تکمیل شود.

مراحل تغییر خودرو در سامانه یکپارچه

 

 بررسی شرایط و قوانین مربوط به چگونگی تغییر و ویرایش خودرو

تنها کسانی که مجاز به ثبت‌نام خرید خودرو بوده‌اند، امکان تغییر و ویرایش خودرو را دارند و از آنجایی که تغییر خودرو در سامانه یکپارچه به معنای ثبت درخواست مجدد برای خرید خودرو است، شرایط و قوانین آن با ثبت‌نام اولیه برابر است. این شرایط را در ادامه به‌طور مختصر مرور کرده‌ایم.

 • متقاضیان خرید خودرو باید حداقل ۱۸ سال تمام داشته باشند.
 • متقاضیان باید گواهینامه معتبر و دارای تاریخ اعتبار داشته باشند.
 • کسانی که طی ۴ سال گذشته از شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا و ۲ سال گذشته در دیگر شرکت‌های خودروسازی ثبت‌نام کرده‌اند و برایشان فاکتور صادر شده باشد، قادر به ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خرید خودرو نخواهند بود.
 • افرادی که پلاک انتظامی فعال دارند، قادر به ثبت‌نام خودرو نخواهند بود.
 • منتقل کردن امتیاز و حقوق نشأت‌گرفته از خرید خودرو به سایر افراد و همچنین فروش حواله به‌صورت وکالتی خلاف قوانین است.
 • افراد حقوقی نمی‌توانند برای ثبت‌نام خودرو اقدام کنند.
 • هر فرد فقط مجاز به خرید یک خودرو در این سامانه خواهد بود.

البته تغییر و ویرایش خودرو در سامانه یکپارچه، زمان‌بندی مشخصی دارد که در زمانی که این امکان فراهم شود، از سوی وزارت صمت اطلاع‌رسانی خواهد شد. در همین زمینه مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو به تسنیم گفت: متقاضیانی که در نوبت دوم سامانه یکپارچه، ثبت‌نام و با گزینه «عدم تخصیص» مواجه شدند، در شهریور ماه امکان ویرایش خودرو را خواهند داشت.

تقدسی درباره تعیین تکلیف متقاضیانی که در نوبت دوم سامانه یکپارچه ثبت‌نام کردند، اما بر خلاف رویه سامانه، با گزینه «عدم تخصیص» مواجه شدند، گفت: همان طور که قبلا هم اعلام شد، سامانه یکپارچه عرضه خودرو‌های داخلی، برای تعدادی از متقاضیان خرید خودرو که در مرحله دوم عرضه، خودرویی به آن‌ها تعلق نگرفت، در شهریور امسال حتما باز می‌شود و این متقاضیان می‌توانند در آن مرحله از بین خودرو‌هایی که عرضه می‌شود، خودروی مورد نظر خود را انتخاب و در نوبت تحویل خودرو قرار گیرند.

جزئیات و شرایط کامل ثبت‌نام خرید خودرو در سامانه یکپارچه را می‌توانید در این صفحه مطالعه کنید.
promotion banner

سؤالات متداول

۱. مبلغ پرداختی برای ثبت‌نام خودرو در سامانه یکپارچه چقدر است؟

مبلغ پرداختی برای تمامی خودروهای سامانه یکپارچه ۱۰۰ میلیون تومان است که تا زمان اعلام نوبت‌دهی در حساب وکالتی مسدود خواهد ماند.

۲. چند نوع طرح ثبت‌نام در سامانه یکپارچه وحود دارد؟

طرح عادی، طرح خودروهای فرسوده و طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت سه طرح اصلی ثبت‌نام خودرو هستند که متقاضیان می‌توانند با توجه به شرایط خود از یکی آن‌ها را انتخاب کنند.

سخن آخر

در این مطلب درباره نحوه تغییر و ویرایش خودرو در سامانه یکپارچه خرید خودرو صحبت کردیم و امیدواریم که برای شما مفید واقع شده باشد. در انتها، دوست داریم نظر و تجربه شما درباره سامانه یکپارچه را بدانیم. همچنین اگر سؤالی درباره ثبت‌نام یا … در این سامانه دارید، می‌توانید آن را با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به شما عزیزان پاسخ دهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.