علائم خرابی سنسور میل سوپاپ و راهنمای گام‌به‌گام تعمیر آن

35 81,204

موتور خودروهای مدرن امروزی از قطعات مهمی تشکیل شده است که همگی با هم در تعامل هستند و این تعامل بین آنها برای عملکرد درست، کارایی و ایمنی ضروری است. یکی از این قطعات بسیار مهم که به‌تنهایی کاربرد خاصی ندارد اما در ارتباط با سایر قطعات شرایط مناسب برای احتراق را تنظیم می‌کند، سنسور میل سوپاپ یا میل بادامک است. در این مطلب می‌خواهیم درباره این سنسور و اهمیت آن در خودرو، علائم خرابی سنسور میل سوپاپ و نیز علل خرابی آن صحبت کنیم.

مروری بر کاربرد سنسور میل سوپاپ

برای اینکه بدانیم سنسور میل سوپاپ دقیقا چه کاری انجام می‌دهد ابتدا باید بدانیم خود میل سوپاپ چه وظیفه‌ای در خودرو دارد.

موتورهای احتراق داخلی برای اینکه درست کار کنند، به میزان مشخصی از هوا، سوخت و جرقه نیاز دارند. این سه عنصر باید در زمان مناسب و به‌مقدار مناسب برای احتراق کامل و مؤثر در دسترس باشند. اگر زمان‌بندی درست تنظیم نباشد یا یکی از قطعات خوب کار نکند، امکان ندارد احتراق اتفاق بیفتد. این کار را سنسورهای مختلف انجام می‌دهند.

درواقع این سنسورها با واحد کنترل الکترونیکی (ECU) که رایانه اصلی خودرو است در ارتباط هستند. آنها در زمان مناسب فعال می‌شوند و اجزا یا شرایط لازم برای احتراق را کنترل می‌کنند. اگر مشکلی وجود داشته باشد یا قطعه‌ای خراب شده باشد، سنسورها به واحد کنترل اطلاع می‌دهند تا شما را از وجود مشکل باخبر کند.

دو مورد از این اجزای بسیار مهم، میل سوپاپ و میل لنگ هستند. میل سوپاپ موقعیت سوپاپ‌های ورودی و خروجی را کنترل می‌کند و میل لنگ با خود پیستون‌ها کار می‌کند.

سنسور میل سوپاپ موقعیت میل سوپاپ را کنترل می‌کند و اطلاعات مربوط به باز بودن هر سوپاپ در یک سیلندر خاص را به واحد کنترل ارسال می‌کند. این سنسور با سنسور میل لنگ ارتباطی نزدیک دارد تا تصویر کامل‌تری از اوضاع را به واحد کنترل ارائه دهد.

اطلاعات این دو سنسور با هم نشان می‌دهند که یک پیستون در مرکز بالایی قرار دارد و تأیید می‌کند که سوپاپ‌ها برای رساندن هوا و سوخت در یک راستا قرار دارند یا نه. به‌طورکلی این دو سنسور با هم کار می‌کنند تا شرایط مناسب ورودی‌ها، فشرده‌سازی، احتراق و در نهایت اگزوز را نشان دهند.

خرید و قیمت خودروی دست دوم و کارشناسی شده

علائم خرابی سنسور میل سوپاپ

اگر سنسور میل سوپاپ خودرو خراب شده باشد، علائمی از خود نشان می‌دهد که شما متوجه شوید مشکل از کجاست. علائم خرابی سنسور میل سوپاپ عبارت‌اند از:

۱. چراغ چک موتور روشن می‌شود

هنگامی که سنسور میل بادامک معیوب است یا تازه شروع به خراب‌شدن کرده است، اولین چیزی که این مشکل را به شما اطلاع می‌دهد چراغ چک موتور است. البته می‌دانیم که دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو بسیار است. بااین‌حال می‌توانید از مکانیک بخواهید با استفاده از ابزار اسکن کد خطا را تعیین کرده و تشخیص دهد که ایراد خودرو از کجاست.

۲. مشکل در احتراق

وقتی سنسور میل سوپاپ خراب می‌شود، سیگنال‌های ارسالی به رایانه خودرو هم ضعیف می‌شوند. گاهی این سیگنال آن‌قدر ضعیف است که اجازه راه‌اندازی خودرو را نمی‌دهد؛ زیرا جرقه‌ای برای احتراق صورت نگرفته است که سیگنالی ارسال شود.

۳. تکان‌های شدید در خودرو یا حرکت نوسانی

اگر در حال رانندگی با خودرو متوجه شدید موتور در برخی مواقع قدرتش را بی‌دلیل از دست می‌دهد و باعث تکان‌های شدید در خودرو می‌شود یا هرازگاهی به‌سمت جلو نوسان می‌کند، یعنی سنسور میل سوپاپ مشکل دارد. هر دو اینها نتیجه تزریق مقدار نامناسب سوخت به سیلندرهاست؛ زیرا ماژول کنترل قدرت (PCM) اطلاعات نادرستی از سنسور دریافت می‌کند.

علت لرزش خودرو و روش‌های عیب‌یابی این مشکل

۴. توقف بی‌دلیل موتور

بدتر از اینکه نتوانید ماشین را روشن کنید این است که در هنگام رانندگی ناگهان موتور خاموش شود. دلیلش این است که انژکتورهای سوخت اطلاعاتی درباره اینکه باید سوخت را به سیلندرهای موتور تزریق کنند دریافت نمی‌کنند.

احتمالا نیازی نیست بگوییم که این وضعیت چقدر می‌تواند خطرناک باشد.

 

۵. شتاب ضعیف

وقتی سنسور میل سوپاپ از کار می‌افتد، خودرو نمی‌تواند به‌خوبی شتاب بگیرد. این شتاب ضعیف هم به این دلیل است که انژکتورها سوخت را به‌درستی تحویل نمی‌دهند. البته شتاب ضعیف خودرو دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد؛ بنابراین در کنار موارد دیگر، سنسور میل سوپاپ را هم بررسی کنید.

۶. مشکل در تعویض دنده

یکی از علائم خرابی سنسور میل سوپاپ مشکل در تعویض دنده است. در برخی از مدل‌های خودرو که سنسور میل سوپاپشان خراب شده است، گیربکس قفل شده و در یک دنده گیر می‌کند. در چنین شرایطی دنده عوض نمی‌شود و تنها راهی که می‌توانید از آن دنده خارج شوید این است که موتور را خاموش کنید، کمی صبر کنید و سپس دوباره ماشین را استارت بزنید. البته این راه‌حل موقت است و مشکل همچنان وجود دارد. بنابراین باید سنسور را عوض کنید.

۵ عادت رانندگی با خودروهای دنده‌ای که به ضررتان تمام می‌شود

۷. مصرف بی‌رویه سوخت

این برعکس حالتی است که سوخت کافی به موتور نمی‌رسد. در این حالت سنسور میل بادامک نمی‌تواند میزان سوخت را به‌خوبی تنظیم کند و به همین دلیل سوخت بیش‌ازحد به موتور تزریق می‌شود که باعث می‌شود سوخت بیشتری مصرف کند.

علائم خرابی سنسور میل سوپاپ

علت خرابی سنسور میل سوپاپ

حالا که علائم خرابی سنسور میل سوپاپ را شناختیم، می‌خواهیم بدانیم اصلا چرا این سنسور ممکن است خراب شود. علت خرابی سنسور میل سوپاپ ممکن است برخی از موارد زیر باشد:

۱. مشکل در سیم‌کشی

رایج‌ترین مشکلی که باعث می‌شود سنسور میل بادامک خوب کار نکند معیوب‌بودن سیم‌کشی خودرو است. اگر سیم‌کشی‌های خودرو شل شده باشند یا روغنی و کثیف باشند، عبور ولتاژ مختل می‌شود و این باعث می‌شود سیم‌ها آسیب ببینند یا به‌مرور پاره شوند تا جایی که کل سیم‌ها فرسوده و بی‌فایده شوند.

وقتی این اتفاق افتاد، سنسورهای میل سوپاپ هم از کار می‌افتند و شما مجبورید بارها و بارها استارت بزنید؛ زیرا سنسور خراب اجازه نمی‌دهد موتور خودرو برای ساعات طولانی به‌شکل مداوم کار کند.

۲. گرمای بیش‌ازحد

وقتی در یک روز گرم آفتابی ساعت‌های طولانی با ماشین رانندگی می‌کنید یا آن را جایی که سایه نیست پارک می‌کنید، ممکن است سنسور میل سوپاپ آسیب ببیند. خود موتور هم گرمای بسیار زیادی را تولید می‌کند. وقتی این اتفاق می‌افتد، پوشش روی سنسور میل لنگ ترک می‌خورد یا احتمال دارد از گرما ذوب شود. همان‌طور که گفتیم سنسور میل سوپاپ با میل لنگ در ارتباط است. بنابراین وقتی میل لنگ مشکل پیدا می‌کند، سنسور میل سوپاپ هم از کار می‌افتد و نمی‌تواند اطلاعات سوخت یا جرقه را منتقل کند.

 

۳. ناخالصی‌ها و رطوبت

رطوبت، روغن، رسوبات و آلودگی که در اثر آب ایجاد شده باشند، به‌مرور زمان داخل و اطراف موتور جمع می‌شوند، برای میل سوپاپ موتور مشکل ایجاد می‌کنند و سنسور آن را از کار می‌اندازند. این مشکل معمولا قابل‌تشخیص نیست تا زمانی که موتور از کار بیفتد و چراغ چک به شما هشدار دهد.

۴. تصادفات گذشته

هرگونه برخورد یا تصادف حتی جزئی که در گذشته برای ماشین اتفاق افتاده و به قسمت‌‌هایی از موتور آسیب رسانده باشد، می‌تواند سنسور میل سوپاپ را از کار بیندازد. یک تصادف کوچک برای پارگی سیم‌ها، شل‌شدن درپوش روغن، نشتی مخازن روغن و نظایر آن کافی است. همه این آسیب‌ها سیگنال‌های ارسالی از سنسور میل سوپاپ را قطع می‌کنند؛ زیرا میل سوپاپ با سایر قسمت‌های موتور ارتباط دارد و درصورت مشکل‌دار شدن آنها، نمی‌تواند به‌درستی سیگنال بفرستد.

حتما بخوانید: نحوه تشخیص ماشین چپی چگونه است؟

۵. شکستن تسمه تایم یا تنظیم‌نبودن آن

اگر در تصادف یا هرگونه برخورد به چیزی تسمه تایم موتور پاره شده یا بشکند، ممکن است دور میل لنگ بپیچد و به سایر قطعات و سنسورها آسیب برساند.

به‌احتمال زیاد تسمه شکسته به سنسور میل سوپاپ هم برخورد خواهد کرد و به آن آسیب خواهد رساند. معمولا وقتی این اتفاق می‌افتد فقط تسمه تایم را عوض می‌کنید؛ بدون اینکه توجهی به سنسور میل سوپاپ داشته باشید. درحالی‌که این سنسور همچنان با مشکل باقی خواهد ماند تا زمانی که نشانه‌هایش بروز کنند.

به‌جز شکسته‌شدن یا پارگی، اگر تسمه تایم تنظیم هم نباشد، احتمال ازکارافتادن سنسور میل سوپاپ وجود دارد.

علائم خرابی سنسور میل سوپاپ

تعمیر سنسور میل سوپاپ

تعویض یا تعمیر سنسور میل سوپاپ نهایتا ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. حتی خودتان می‌توانید آن را عوض کنید.

مرحله اول: مکان‌یابی و برداشتن سنسور میل سوپاپ

۱. قبل از شروع به کار، نکات ایمنی را رعایت کنید. دستکش و عینک محافظ بپوشید.

۲. یک‌سری آچار و سوکت با اندازه‌های مناسب بردارید.

۳. سنسور را پیدا کنید. بسته به نوع طراحی موتور، سنسور میل سوپاپ باید در بلوک سیلندر یا سرسیلندر نصب شده باشد.

۴. کابل منفی باتری را جدا کنید و کنار بگذارید.

۵. کانکتور الکتریکی سنسور را بردارید. برای این کار زبانه آن را به پایین فشار دهید و بکشید تا جدا شود.

۶. پیچ یا پیچ‌های متصل به سنسور را با استفاده از آچار یا آچار جغجغه و سوکت با اندازه مناسب باز کنید. معمولا باید یک پیچ ۸ یا ۱۰ میلی‌متری باشد.

۷. سنسور را مستقیم با کمی چرخش بیرون بکشید تا از موتور خارج شود.

مرحله دوم: نصب سنسور میل سوپاپ جدید

۱. روی حلقه گرد (Oشکل) سنسور جدید کمی روغن موتور بمالید.

۲. سنسور جدید را مستقیم به داخل فشار دهید و برجستگی پیچ‌ها را با سوراخ‌های آن تراز کنید.

۳. پیچ‌ها را سرجایشان بگذارید و با استفاده از آچار یا آچار جغجغه و سوکت با اندازه مناسب آنها را محکم کنید.

۴. کانکتور برق را دوباره متصل کنید.

۵. کابل منفی باتری را به ترمینال منفی وصل کنید.

هزینه تعمیر سنسور میل بادامک

اگر هیچ سررشته‌ای از کارهای تعمیراتی ندارید، می‌توانید از مکانیک بخواهید این سنسور را برایتان عوض کند. هزینه تعمیر سنسور میل سوپاپ شامل قطعه تعویضی و دستمزد مکانیک است.

فروش سریع خودروی شما راحت و بی‌دردسر

جمع‌بندی

سنسور میل سوپاپ قطعه‌ای حساس در خودروی شماست که وظیفه آن انتقال اطلاعات مربوط به درست‌بودنِ زمان‌بندی، شرایط و اجزای موردنیاز برای یک احتراق بی‌عیب‌ونقص است. بنابراین بسیار مهم است که این سنسور درست کار کند. همیشه زمانی که حس می‌کنید موتور مشکلی دارد، یکی از اولین مواردی که باید بررسی کنید سنسور میل سوپاپ است. البته چراغ چک موتور و علائم دیگر به شما درباره خرابی آن هشدار می‌دهند و با کمک ابزار اسکن می‌توانید بفهمید که مشکلی در این سنسور وجود دارد. گاهی حتی ممکن است نیازی به تعویض آن نباشد و با تمیزکاری ساده مشکل برطرف شود.

آیا تا حالا سنسور میل سوپاپ خودروتان خراب شده است؟ چطور به خرابی آن پی بردید؟ لطفا در بخش دیدگاه‌ها تجربیاتی را که دارید با ما به اشتراک بگذارید.

منبع cartreatments yourmechanic carcolonel
ممکن است شما دوست داشته باشید
35 نظرات
 1. سید
  سید می گوید

  سلام
  توضیحات شما بسیار کامل و عالی بود👌👌علی الخصوص در مورد سنسور میل سوپاپ یا سنسور دور موتور که واقعا حیاتی عمل میکنه ،برای بنده این اتفاق افتاده بود ،باور کنید کلی هزینه کردم از تعویض پمپ بنزین گرفته ،رله دوبل ،صافی بنزین و غیره تا بالآخره با تعویض این سنسور مشکل حل شد ،واقعا خطرناک بود وسط جاده تو سرعت یکدفعه ماشین خاموش میشد هیچکس هم سر در نمیآورد👏👏👏

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر

   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 2. مسعود
  مسعود می گوید

  سلام … توضیحات کامل و عالی … ممنون

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 3. سما
  سما می گوید

  بسیار کامل و کاربردی، عالی بود، ممنون 👏🙏

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر

   در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید

 4. علی
  علی می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت خدمت آقا منوچهر عزیز . . .

  منظور شما از خاموش شدن خودرو چیست؟؟؟

  آیا خودرو کاملاً خاموش میشه یا به صورت لحظه ای خاموش میشه؟؟؟

  بنده پژو ۴۰۵ دارم که به صورت لحظه‌ای هم زمان
  خودرو خاموش ، چراغ STOP و چراغ آمپر آب روشن میشه ؛
  خلاصه اینکه ماشین برای یک ثانیه STOP کامل میزنه . . .
  اینم بگم که:
  ۱ _ ماشین اصلاً شتاب نداشت مپ سنسور تعویض کردم ۲۰% بهتر شد ولی همچنان استوپ میزنه و شتاب نداره .
  ۲ _ دیکس صفحه هم چند روزه که تعویض کردم.
  ۳ _ ماشین درجا که هست سه کار میکنه
  ولی گاز که میدی صاف میشه .

  حال با این شرایط سنسور میل سوپاپ میتونه ایراد داشته باشه؟؟؟

  آیا نکته خاصی مد نظر شما استاد عزیز هست که ِبتونه چاره ساز باشه؟؟؟

  پیشاپیش از توضیحات کامل وتوجه شما سپاسگزارم، خیلی محبّت کردید . . . .

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   حتی شیم ها هم میتونن در ایجاد مواردی که ذکر کردین دخیل باشن.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید

 5. مهدی
  مهدی می گوید

  داداش سنسور دورموتور با سنسور میل سوپاپ فرق داره یکی نیست هرکدوم ینسور جداگانه داره سنسور دورموتور نزدیک گیربکس بالای دنده فرابیل نصب میشه ولی سنسور میل سوپاپ نزدیک سرسیلندر و بالای موتور بسته میشه البته روی ریو که اینجوره

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   دیدگاهتون صحیح هست و در خودروهای مختلف محل قرار گیری سنسور دور موتور روی فلایویل هست و محل قرار گیری سنسور میل سوپاپ روی سرسیلندر و نزدیک میل سوپاپ هست.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 6. هادی
  هادی می گوید

  سلام
  خیلی ممنون
  واقعا مفید بود
  هایما s7 توربو دارم . مصرفش حدودا ۷.۶ بود که تو یه هفته اخیر رسیده به حدودا ۱۰ لیتر . دیروز بردم نمایندگی شمع و صافی بنزین رو عوض کردم ولی تو مصرفش هیچ تفاوتی نکرد ولی همزمان هم نمایندگی یه سنسور میل سوپاپ سفارش داد که بفرستن بیاد اونم تعویض کنن. و البته فک کنم خودشون هم از اول میدونستن که ایراد از سنسوره ولی شمع و صافی رو هم الکی تعویض کردن که جنسشون رو فروش کنن. اصلا وجدان ندارن

 7. مهدی
  مهدی می گوید

  سنسور میل سوپاپ با سنسور موقعیت میل بادامک، فرق داره؟

  1. محمدرضا
   محمدرضا می گوید

   نه هر دو یکیه

 8. محمود
  محمود می گوید

  سلام خیلی خوب بود خیلی چیز یاد گرفتیم ممنون

 9. سجاد
  سجاد می گوید

  سلام من ۲۰۶ sd دارم که گاهی اوقات دور متور میخابه و گاز نمیخوره یا روی سرعت گیر بخوره انگار که بنزینش قطع و وصل میشه خطاهم نشان نمیده میزنم به دستگاه

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   سنسور دریچه گاز و سیم کشی رو چک کنید.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید

 10. محمد
  محمد می گوید

  سلام دوستان
  بنده ۲۰۶ sd v8مدل ۸۹ دارم.چندروزه موتور روی ۳۰۰۰ کپ میکنه وبعدبه کندی شتاب میگیره.ecu هم هیچ خطایی نداره.سنسور دور موتور هم تعویض کردم.آیا این مدل سنسور میل سوپاپ داره یا نه؟ممنون میشم راهنماییمنید

 11. سید عباس ستارپور
  سید عباس ستارپور می گوید

  با سلام من ۲۰۶ صندوقدار SDمدل ۸۹ دارم توجاده بعد از حدود ۲یا ۳ ساعت رانندگی ماشین گاز نمیخورد ناچار میشدم با دنده یک و یا دو حرکت کنم مثل اینکه ماشین تک کار کنه خلاصه دیاگ زدم خطای سنسور اکسیژن داد
  سنسور را عوض کردم بعد از مدتی همان شد دیاگ زدم گفتند کویل ایراد داره الان کویل فابریک انداختم ماشین خوب کار میکنه میگن خطای سنسور میل سوپاپ که روی کویل تعریف شده مشکلی نیست آیا این مطلب درسته ؟ اگر صحیح میباشد چگونه خطا را رفع کنم ..راهنمایی بفرمایید

 12. حسین
  حسین می گوید

  سنسور موقعیت میل سوپاپ یا میل بادامک درست بالای حوضینگ ترموستات روی سر سیلندر ودارای سوکت سه سیم سفید رنگ ،مشخص است.کارکردن موتور در حالت درجا با کمی درشتی وریپ زدن جزیی ونوسان دور موتور همراه است از علایم خرابی این سنسور است از دیگر علایم نداشتن شتاب کافی،نداشتن قدرت کافی در سربالا یی ها،روشن نشدن خودرو بعد از خاموش کردن برای مدتی کوتاه،ریپ یا کپ کردن موتور مثل اینکه از عقب خودرویی با سرعت بیشتر از سرعت شما به ماشینتان میکوبد،و مشخص شدن در هنگام دیاگ زدن میتوان به خرابی این سنسور پی برد.

 13. حسین
  حسین می گوید

  سلام
  ماشین پژوپارس مدل ۹۰
  خطای سنسورمیل بادامک میزنه
  ولی سنسور میل بادامک نداره

 14. کیان
  کیان می گوید

  سلام من سورن پلاس دارم ۴۰۰۰ کارکرداز همون اول تحویل تو دور کم دنده یک و دو تکون داره بخصوص دنده یک تو ترافیک هیچ خطایی هم نمیده از شتاب هم هیچ مشکلی نداره فیش زیر پدالهاشم عوض کردم مشکل رفع نشده
  فعلا همینجوری هست نیم دنده تسمه اش نامیزان بود که درست کردم بازم ربطی به این تکون نداشت به نظرتون ربطی داره به این سنسور موقعیت میل سوپاپ؟

 15. ایرج
  ایرج می گوید

  سلام مرسی از اطلاعاتی که دادید ولی مشکل ماشین من اینه که بعضی وقت ها چراغ چک من روشن میشه بردم دیاگ زده گفته سنسور سوپاپ ایراد داره حالا باهاش کار کن هر موقع از کار افتاد بیار عوض کن در ضمن ماشین من وقتی چراغ چک روشن میشه هیچ عکس و العملی نشون نمیده بعدم خودش خاموش میشه ایا سنسور کثیفه یا باید تعویض بشه در ضمن ماشین من پژو پارس …. ممنون

 16. محمد زارعی
  محمد زارعی می گوید

  درود، سورن توربو دارم، بعد تعویض تسمه تایم چراغ چک روشن شده و دیاگ خطای میل سوپاپ میده، مکانیک گفت ماشین تایمه و هیچ ریپ و بدکارکردن هم نداره، خود سنسور هم با ماشین دیگه عوض کردم مشکلی نداشت، حالا گفته بیار چک کنم، بنظر ایراد دیگه از چی می‌تونه باشه؟ قبلا ریب میزد و بعد تعویض تسمه تایم این مشکل هم حل شد، آیا این خطای موقعیت میل سوپاپ ممکنه بخاطر ایراد دیگه‌ای باشه؟ ef7

 17. مهدی
  مهدی می گوید

  سلام چند بار سنسور میل سوپاپ رو عوض کردم باز چراغ چک روشن میشه دیاگ زدم بازم مشکل سنسور میل سوپاپ رو نشون میده چیکار کنم. ماشینم پراید دوگانه است

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   در خودروهای دوگانه به علت تغییر نوع سوخت و تفاوت زمان بندی پاشش سوخت و جرقه این خطا وجود دارد و با تعویض سنسور میل سوپاپ نیز بعضا رفع نمی شود.
   امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 18. رسولی
  رسولی می گوید

  سلام ، من پراید ۹۴ دارم ، دیاگ زدم سنسور میل سوپاپ ایرادداشت تعویض کردم ولی باز
  ماشین چراغ چکش روشن میشه و در حرکت ماشین کپ میکنه شتابش گرفته میشه و باید
  بزنم دنده بالاتر ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   اتصالات سنسور رو هم مورد بررسی قرار بدین و حتما خودروتون ر با دستگاه عیب یاب دیاکمورد بررسی قرار بدید.
   امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 19. رضابهاری
  رضابهاری می گوید

  سلام وقت شما به خیر . با سپاس از حضور بی منت شما . بنده درحالی که موتور (مزدا ۳۲۳ اتومات ) روشن بود اشتباهی کانکتور برق سنسور موقعیت میل سوپاپ را دراوردم و خیلی زود جازدم طوری که موتور خواست خاموش شود ولی نشد…. بعد ازان پس از مدتی رانندگی پس از پارک کردن ماشین و کار درجا دور موتور که باید حدود ۸۰۰ باشد می رود روی ۱۰۰۰ والبته گاهی هم این اتفاق نمی افتد . خواستم ببینم با دیاگ و احیانا پاک کردن خطای سنسور مذکور درست می شود ؟ کارکرد و رفتار موتور عادی است . فقط زمانی که این اتفاق می افتد دنده درایو که می ذارم ماشین تمایل به کنده شدن دارد. ممنونم

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   میتویند خودروتون رو با آپدیت ایسیو مشکلش رو حل کنید.
   امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی ک

 20. رضابهاری
  رضابهاری می گوید

  درود برشما . درآوردن و جازدن کانکتور برقی سنسور درحالی که موتور روشن است باعث ایجاد خطا می شود؟ و این خطا وقتی ماشین گرم است به این صورت خود را نشان می دهد که دور آرام به جای ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ بالا می آید؟ با پاک کردن خطا درست می شود؟

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   این کار هنگامی که موتور روشن است به هیچ وجه توصیه نمی شود و حتی امکان اتصالی و سوختن ایسیو وجود دارد و با پاک کردن خطا نیز گاهی اوقات از بین نمی رود.
   امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 21. Morteza
  Morteza می گوید

  درود
  بنده ۴۰۵ دارم و ماشینم مدتیه که با مشکل به اصطلاح کپ کردن و عطسه موقع شتاب گرفتن مواجه شده ، بردمش تعمیرگاه و سوکت سنسور میل سوپاپ رو جدا کرده و از توی برنامه ش حذف کرده ، خیلی بهتر شده اما بطور کامل رفع نشده ، می تونید راهنمایی بفرمائید؟!

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   متاسفانه تعمیرکار ، کار درستی رو انجام ندادند و به جای حل کردن مسئله صورت مسئله رو پاک کردن.
   پیشنهادم اینه برای رفع عیب یابی دقیق به تعمیرگاه های مجاز مراجعه نمایید.

 22. رضا
  رضا می گوید

  سلام
  من کوئیک صفر گرفتم، بعد از ۳۰۰ کیلومتر چراغ چک روشن شد، خطای سنسور میل سوپاپ بود، درخواست دادم عوضش کردن ولی فردای بعد از تعویض دوباره چراغ چک روشن شد و باز هم خطای سنسور میل سوپاپ بود
  به نظر شما مشکل از کجاست
  ممنون از راهنماییتون

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   متاسفانه خرابی سنسور ها در این کیلومتر نشان از کیفیت پایین قطعات دارد و چاره ای جز تعویض با یک قطعه دیگر ندارید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.