اپلیکیشن کارنامه

خرید و فروش مطمئن خودرو

نصب کنید

زمان تعویض صفحه کلاچ و علائم هشداردهنده آن

کلاچ در سیستم انتقال نیروی خودرو کار وصل و قطع‌کردن نیرو را به عهده می‌گیرد. در واقع، به‌نوعی توان و نیرویی را که موتور تولید می‌کند در کنترلش دارد. با گرفتن کلاچ، نیرو از موتور وارد جعبه‌دنده می‌شود و دنده‌ها راحت تعویض می‌شوند. حرکت ماشین زیر پایتان وابسته به دیسک، صفحه‌کلاچ و چند ابزار دیگر است.

در خودروهایی که دنده دستی دارند، پدال کلاچ به صفحه کلاچ متصل است و نیروی موتور از طریق پدال به صفحه و بخش‌های دیگر می‌رسد.  پس واقعیت این است که صفحه کلاچ از آن قطعاتی در خودرو است که مدام استفاده می‌شود و بعد از مدتی نیاز به تعویض پیدا می‌کند. اما چه زمانی؟ نشانه‌های کم‌شدن عمر و زمان تعویض صفحه کلاچ چیست؟ در ادامه همه اینها را می‌خوانید.

همین طور می‌توانید نگاهی به ویدیوی زیر نیز بیاندازید.

عواملی که باعث کاهش عمر صفحه کلاچ می‌شوند

قبل از اینکه بدانید زمان تعویض صفحه کلاچ خودرویتان رسیده یا خیر، اجازه بدهید از عواملی بگوییم که از عمر این قطعه پرکاربرد کم می‌کنند. با دانستن بعضی از این عوامل می‌توانید مانع از کاهش عمر صفحه کلاچ شوید و برخی دیگر هم عواملی هستند که زورشان به شما می‌چربد و وقوعشان اجتناب‌ناپذیر است.

۱. درست‌ عوض‌نکردن دنده

در هر بار تعویض دنده باید کلاچ را تا انتها فشار بدهید. اگر این کار را نکنید به صفحه کلاچ آسیب می‌رسد. عوض‌کردن نامناسب دنده از آن مواردی است که اگر حواستان را جمع کنید، زمان تعویض صفحه کلاچ را به تعویق خواهید انداخت. بعد از تعویض دنده هم باید پا را از روی کلاچ بردارید. اگر چنین کنترلی در تعویض دنده ندارید، باید به خاطر سلامت صفحه کلاچ هم که شده، روی این مهارت رانندگی‌تان بیشتر کار کنید.

حتما بخوانید: انواع صدای ماشین و ۱۲ مشکلی که می‌تواند دردسرساز شود

۲. انتخاب دنده غلط

اگر در سربالایی‌ها مشغول به رانندگی هستید، باید حواستان به استفاده از دنده مناسب باشد. دنده یک و دو برای چنین شرایطی مناسب است. در غیر این صورت، به خودرو فشار زیادی می‌آید و یکی از نتایج نامطلوب ماجرا هم چیزی نیست جز تخریب صفحه کلاچ.

۳. رانندگی در ترافیک سنگین

ترافیک است و مجبورید که برای کنترل خودرو کلاچ را زیاد نگه دارید. حتی اگر حرفه‌ای باشید هم در ترافیک‌های شهری سنگین مجبور می‌شوید که پا را زیاد روی کلاچ نگه دارید تا تصادفی پیش نیاید. این چیزی نیست که صفحه کلاچ به‌سادگی با آن کنار بیاید. پس ترافیک هم عامل دیگری برای به جلوانداختن زمان تعویض صفحه کلاچ است.

۴. شتاب زیاد در حرکت

نباید از خودرویی که شتاب و سرعت زیادی را در رانندگی از سر می‌گذراند، انتظار داشتن صفحه کلاچی سالم و بدون مشکل داشته باشد. شتاب زیاد اثرات مخربی روی این قطعه حساس خودرو می‌گذارد.

حتما بخوانید: ۱۵ اشتباه رایجی که به سلامت ماشین‌تان ضربه می‌زند

۵. سوار کردن تعداد زیادی سرنشینان

خودروها مانند آدم‌ها نیستند؛‌ یعنی نمی‌توانید انتظار داشته باشید که با توسعه مهارت‌های فردی ظرفیت‌شان را افزایش بدهند. هر خودرو از نظر وزن، آستانه تحملی دارد که باید به آن احترام بگذارید. اگر تعداد زیادی سرنشین به خودرو فشار بیش از حد وارد کنند، زمان تعویض صفحه کلاچ هم زود‌به‌زود از راه خواهد رسید.

نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ

عوامل اثرگذار بر زمان تعویض صفحه کلاچ را مرور کردیم. برخی مانند اسیرشدن در ترافیک و ناگزیربودن به گرفتن کلاچ از کنترل‌تان خارج هستند اما برخی دیگر مانند سوارنکردن تعداد زیاد سرنشین می‌توانند عمر صفحه کلاچ را بیشتر کنند. نشانه‌هایی وجود دارد که به شما می‌گوید باید به فکر تعویض این قطعه از خودرو باشید:

 • سفتی پدال کلاچ

زمانی که پدال کلاچ سفت و خشک می‌شود، باید شاخک‌های مربوط به امور فنی خودرو را تیز کنید چون این نشانه‌ای از فقدان حالت ارتجاعی و فنری پدال است و تلویحا به شما می‌گوید که باید آستین‌ها را برای عوض‌کردن صفحه کلاچ بالا بزنید.

حتما بخوانید: علت لرزش خودرو و روش‌های عیب‌یابی این مشکل

 • پرش پا و صدای دنده

زمانی که گرد پیری و استهلاک به قامت صفحه کلاچ می‌نشیند، در هر بار رهاکردن پدال آن، پای شما هم در حرکتی سرعتی به عقب پرتاب می‌شود. یکی دیگر از نشانه‌های نیاز به تعویض صفحه کلاچ، سروصدایی است که دنده‌ها در هنگام عوض‌کردن به‌وجود می‌آورند.

 • عدم ارتباط مناسب بین دور موتور و سرعت

با استهلاک و تخریب صفحه کلاچ، زمانی که خودرو در حرکت است، دور موتور افزایش پیدا می‌کند اما سرعتی در شأن و متناسب با آن به وجود نمی‌آید. یعنی نسبت افزایش سرعت در مقایسه با دور موتور پایین‌تر است. این هم نشانه‌ای دیگر از نیاز به تعویض صفحه کلاچ به شمار می‌رود.

 • سخت‌شدن تعویض دنده

در دنیای رانندگی می‌گویند: «دنده درست جا نمیره». جا نرفتن درست دنده یا سخت‌شدن تعویض دنده هم از نشانه‌های آن است که صفحه کلاچ نفس‌های آخرش را می‌کشد.

 • لرزش خودرو در شروع حرکت

زمانی که خودرو شروع به حرکت می‌کند، در همان آغاز کار -یعنی وقتی که آن را در دنده یک می‌گذارید- و با رهانمودن کلاچ، اتاق خودرو به لرزش درمی‌آید. این هم یعنی صفحه کلاچتان مستهلک و خراب شده است.

 • خاموش‌نشدن خودرو

یکی دیگر از علائمی که احتمال تمام‌شدن صفحه کلاچ را گزارش می‌کند، خاموش‌نشدن خودرو در زمانی است که آن را در دنده دو قرار می‌دهید و به‌حال خود رها می‌کنید. خاموش‌نشدن خودرو و حرکت‌کردن آن به  معنای تمام‌شدن صفحه کلاچ است. در صورت خاموش‌شدن خودرو یعنی هنوز زمان تعویض فرا نرسیده است. این می‌تواند یک نشانه یا شاید هم آزمون برای بررسی وضعیت صفحه کلاچ خودرو باشد.

چند نکته کاربردی

۱. کلاچ و ترمز گرفتن مداوم در مسیرهای شهری باعث می‌شود که نیاز به تعویض صفحه کلاچ خودروها بالا و بالاتر برود. شاید برای خودروی رانندگان جاده‌های بیرون از شهر، عمر این قطعه بیشتر باشد. چون درگیر ترافیک‌ نیستند و نیاز نیست که مدام به سیستم کلاچ فشار وارد کنند. اما رانندگانی که در شهرهای شلوغ و پرترافیک تردد می‌کنند، مدام نیاز به بررسی وضعیت صفحه کلاچ و احتمالا تعویضش دارند. هر چند که قانون خاصی وجود ندارد و نیاز به تعویض صفحه کلاچ به عوامل متعددی وابسته است، اما به‌طور متوسط، ماشین‌های معمولی ایرانی در حوالی ۴۵ هزار کیلومتر نیاز به تعویض صفحه کلاچ پیدا می‌کنند.

حتما بخوانید: آشنایی با طرز کار سیستم جرقه‌زنی خودرو و اجزای آن

۲. یادتان باشد که تعویض صفحه کلاچ کاری بسیار تخصصی است و نباید آن را به مکانیکی واگذار کنید که تجربه کاری زیادی ندارد یا در این امر خبره نیست. دیسک و صفحه قطعه حساسی است و در زمان تعویض آن باید نکاتی مانند استفاده از کاسه نمد، تنظیم درست سیم کلاچ و روغن‌کاری بلبرینگ رعایت شوند. معمولا هم‌زمان با تعویض صفحه کلاچ، نیاز به تعویض روغن گیربکس هم پیش می‌آید. پس این نکته را هم به‌خاطر بسپارید.

۳. زمانی که نیاز به تعویض کلاچ پیش می‌آید، این کار را اصولی انجام بدهید و به امید کاهش هزینه‌ها به سراغ ترفندهایی مانند عوض‌کردن لنت‌‌های روی دیسک نروید. مکانیک‌های حرفه‌ای به شما پیشنهاد می‌کنند که با سرآمدن عمر صفحه کلاچ اقدام به تعویض آن کنید، چراکه اقداماتی مانند تعویض لنت روی دیسک راه‌کاری موقتی است که نهایتا هم مشکلتان را حل نخواهد کرد و هزینه‌ای اضافی برایتان به بار می‌آورد. پس بهتر است از همان ابتدا کار اصولی را انجام بدهید و تصمیم درستی بگیرید تا هزینه خودروی خود را بیهوده با روش‌های اشتباه زیاد و زیادتر نکنید.

حتما بخوانید: علائم خرابی گیربکس؛ ۱۱ نشانه وجود اختلال در گیربکس ماشین

در آخر

اگر راننده‌ای تازه‌وارد هستید، رفتار درست با کلاچ را بیشتر تمرین کنید. بیهوده و در زمان‌های نامناسب به آن فشار وارد نکنید و نکات دیگر را هم رعایت بفرمایید. اگر هم که تازه‌وارد محسوب نمی‌شوید، باز هم دقت به نکاتی که گفته شد به دردتان خواهد خورد. زمان تعویض صفحه کلاچ را بشناسید و نشانه‌هایی که خبر تعویض را برایتان می‌آورند، دست‌کم نگیرید. 

اگر شما هم در زمینه تعویض صفحه کلاچ تجربه‌ای دارید که دانستن آن به خوانندگان کمک می‌کند، آن را با ما درمیان بگذارید.

/blog/when-replace-cars-clutch/amp/
مراقبت از خودرو
ثبت درخواست کارشناسی خودرو
درخواست خود را ثبت کنید
نظرات (30)
نظر بدهید
 • نورمحمد

  سلام خودروی پراید دارم الان چند بار صفحه کلاج عوض کردم ولی هر موقه گرم میشه دنده نمیخوره ولی با صفحه قبلی خودش جواب میده صفحه ولو هم انداختم ههمین مشکل داره از چیه

  • منوچهر

   درود بر شما وقت بخیر
   روغن گیربکس رو بررسی کنید.
   سپاس از دلگرمیتون با ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 • Ali

  سلام خسته نباشید من تیبا مدل ۹۷ دارم صفحه کلاچ ۲۱۵ میل میخوره استارتشم از پشته صفحه فابریکش ۱۰۰ تا کار کرد ولی الان هرچی میندازم ۲ ماهه تموم میشه لطفا راهنمایی کنین

  • منوچهر

   درود بر شما وقت بخیر
   به نمایندگیهای مجاز برای خرید قظعه مراجعه نمایید.
   سپاس از دلگرمیتون لطفا ما رو همراهی کنید.

 • محمد

  مقاله جالبی بود تشکر .

  • منوچهر

   درود بر شما وقت بخیر

   سپاس از دلگرمیتون لطفا ما رو همراهی کنید.

 • رامین.س

  سلام.من ماشینم نیسان وانت ۷۰۰۰کارکرده ولی مدل۹۸میباشد که صفحه کلاچ خراب شده دلیل چی میتونه باشه؟باتشکر

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   کیفیت پایین متریال ساخت و فشار بیش از حد.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • محمد قاسمی

  با سلام ماشین بنده دیسک و صفحه تمام کرد و به تعمیرگاهی بردم و دیسک و صفحه رو عوض کردم فردای تعویض ماشین میلرزید و صدای بدی میداد بردم تعمیرگاه به بنده گفتند صدا برای لنت جلو هست و درست میشه سه روز بعد زمانی که گیریبکس درگیر میشد صدا و لرزش بدی از سمت موتور گیریبکس و پلسها بوجود می آمد تا امروز بردم تعمیرگاه جلوی تعمیرگاه صدا بیشتر شد و ظاهرا گیریبکس خورد کرد و پوسته گیریبکس شکست و روغن از ماشین رفت خواستم راهنمایی بگیرم تعمیرکار میگه عیب از کار ما نیست و گردن نمیگیره ولی اکثر تعمیر کارهای اطراف میگن این خرابی باعثش تعمیرگاهه با توجه به اینکه قبل از تعویض گیریبکس هیچ مشکلی نداشته
  ماشین ((ال ۹۰))

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   بله متاسفانه تعمیرکار در اینجا قصور کرده و ایراد از کار ایشان است.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • مرتضی فریدی

  سلام ، اگه صفحه کلاچ تعویض نشه باعث ایجاد خسارت به قطعات دیگه هم میشه یا نه؟

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   خیر در صورت تعویض صحیح خسارتی ایجاد نمیکند.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

  • Ali

   با سلام
   بدون گرفتن کلاج دنده ماشینم عوض میشه قبلا اینطور نبود ایا نیاز به تعویض صفحه کلاج هست ؟

 • میلاد

  سلام و خسته نباشید یک ماهه ماشین گرفتم تیبا۲ هست و الان حس میکنم شتاب اولیه رو نداره ایراد از چی میتونه باشه؟

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   از خرابی و یا کثیفی فیلتر بنزین و یا انژکتورها میتونه باشه.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 • محمد

  سلام وقت بخیر
  ماشین ساینا مدل ۹۷ دارم ۳۷هزار کار است
  پدال نیم کلاچ که می گیرم زیر پام سفت میشه ایراد از چی می تونه باشه؟

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   مشکل میتونه از دیسک و صفحه نا مرغوب باشه.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 • مازیار

  سلام وقت به خیر

  توضیحات عالی بود مچکرم

  من در زمان ایست وقتی میخوام با دنده ۱ شروع کنم تا برم دنده ۲ ماشین پرت پرت میکنه ماشینم ۲۰ هزارتا کار کرده ممنون میشم راهنمایی کنید

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   شمع رو تعویض کنید و انژکتور ها رو هم ختما شیستشو بدین.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 • احمد

  باسلام خدمت شما استاد گرامی بنده یه پراید مدل ۸۶ دارم وقتی موتور داغ میکنه فنش خیلی دیر روشن میشه گفتن ازفشنگیه ابه عوض کردم درست نشد ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   سیم کشی فن و رله فن رودر دور آرام حتما مورد بررسی قرار بدید.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 • نورالدین

  سلام آیا میشه صفحه کلاج رو کوبید آیا این کار به ماشین ضرر نمی رسونه

 • مرتضی

  سلام وقت بخیر . پراید مدل ۸۵ دارم میزنم دنده ماشین حرکت نمیکنه زمانی که کلاج ازاده از موتور صدا میاد وقتی کلاج و میگیرم موتور به نرمی و بی سر و صدا کار میکنه

 • مهدی حاتمی

  سلام روز بخیر من ماشینم کوییکه کیلومترش نزدید ۶۰ هزارتاست مدل ۹۹ تو حرکت یهو دور موتور میره بالا بدون این که سرعت زیاد بشه و بعضی وقتا هم زمانی که تو سربالای هستم و وایمیستیم زمان حرکت ماشین میلرزه و بعضی وقتا موقه استارت زدم،استارت رد میکنه این مشکلاد دلیلشدیسک و صفحه میتونه باشه تا تسمه تایم یا مشکل دیگه ای داره

 • مسعود

  درود بر شما من ساینا دارم مدل ۹۹ با کار کرد ۷۰۰۰ که هنگام شروع به رانندگی اتاق میلرزه آیا گارانتی قبول میکنه؟ ناگفته نمونه گارانتی داره هنوز .با تشکر

 • مصطفی

  سلام به تازگی یه کوییک ۹۸ با ۴۷هزارتا کارکرد گرفتم تست هارو انجام دادم دیدم صفحه داره مکانیکی هم بردم گفت صفحه داری ، ولی ماشین در حالت خلاص یه صدای کل کل میده ولی وقتی کلاچ و فشار میدم صدا قطع میشه اگه کلاچو اروم ول کنم صدا میاد ولی کم اگه یهو کلاچ و ول کنم (تو حالت خلاص) صدای کل کل بیشتر میشه ، ایراد از چی میتونه باشه؟

 • ایمان

  سلام خدمت شما
  کوئیک مدل ۴۰۰ دارم ۷۰۰۰ تا کار کرده
  دیسک و صفحه به خاطر لرزش هنگام حرکت رو گارانتی کمتر از یک ماهه که عوض کردم الان ماشین تا داغ میشه کلاج زیر پا سفت میشه دنده یک و عقب بد جا میره یه صدای اضافه هم زیر پا هنگام کلاج گرفتن میده

 • بهزاد

  سلام من ریو مدل ۸۵ دارم الان چند وقتیه موقع حرکت لرزش داره ماشین و سبم کلاچ هم سفت شده و باید تااخر فشار بدی تا دنده راحت عوض بشه و در دنده سنگین که حرکت میکنم پدال گاز رو که ول میکنم ماشین خیلی میافته اینا یعنی صفحه تمام کرده؟

 • Parsa

  سلام وقت بخیر. بنده کوییک sدارم‌با درچه گاز برقی و پدال گاز برقی ایسیو ماشین زیمنس هستش. مشکل من و تمام کوییک sها کپ پدال گاز یا تاخیر در گاز خوردنشون هست و حتما باید پدال گاز رو همیشه تاانتها فشار بدیم .میخواستم بدونم هیچ راه کاری برای بر طرف کردن این موضوع وجود نداره چون رانندگی باهاش بسیار سخت میشه مخصوصا تو ترافیک و شروع حرکت در سربالایی ها.

 • مهرداد ریاحی

  با سلام تشکر از راهنمایی تان من ماشینم هیچ کدام از موارد که شما توضیح دادید را ندارم اما ۵۵ تا کار کرده آیا باز باید تعویض کنم با تشکر