محاسبه افت قیمت خودرو و عوامل موثر بر آن

12 49,743

خودرو در بسیاری از کشورهای دنیا کالایی برای سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود. اما در ایران داستان کمی متفاوت است. بسیاری از خودروها به واسطه قیمت بالایی که دارند، ارزش بسیار زیادی برای صاحبانشان به همراه می‌آورند و در واقع، به‌نوعی حکم سرمایه‌ای مهم را دارند که اتفاقا برخلاف بسیاری از کشورها، با فروش‌شان در بازار دست‌دوم می‌توان به سود رسید.

دقیقا به همین دلیل محاسبه افت قیمت خودرو و ارزش‌گذاری درست آن امری مهم به نظر می‌رسد.

به عبارتی وقتی قرار است که خودرویی بعد از مدتی فروخته شود، شما چه به عنوان خریدار، و چه به عنوان باید از روش‌ و فرایند تعیین افت قیمت خودرو باخبر باشید. برای همین در ادامه درباره این موضوع، مصادیق آن و البته روش محاسبه افت قیمت خودرو خواهیم گفت.

افت قیمت خودرو چیست؟

چندین دلیل برای افت خودرو وجود دارد. شاید در ابتدا، تصادف نخستین گزینه‌ای باشد که به ذهن همه درباره عاملی برای افت قیمت خودرو خطور می‌کند اما داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود و عوامل مختلفی در زمینه کاهش قیمت هر خودرو دخیل هستند.

افت قیمت خودرو شامل چه مواردی می‌شود؟

به این موارد دقت کنید:

 • مدل خودرو
 • میزان کارکرد خودرو
 • وضعیت بیمه خودرو
 • شدت تصادف خودرو
 • اوضاع فنی خودرو
 • آپشن‌های خودرو

این موارد می‌توانند روی قیمتی که خودروی شما قرار است به فروش برسد، به‌شدت اثرگذار باشند.

حتما بخوانید: فک پلاک خودرو و نکات مهم قانونی آن

 • مدل خودرو

یکی از عوامل تاثیرگذار در نحوه محاسبه افت قیمت خودرو در هر سال، مدل آن است. بدیهیست که هر چقدر عمر خودرویی بیشتر شود، میزان افت قیمت آن هم افزایش پیدا می‌کند. بنا به زمانی که از خرید اولیه خودرو می‌گذرد، کاهش قیمت آن هم متغیر است. برای مثال اگر فقط یک سال از خرید خودرو گذشته باشد، درصد افت قیمت آن نسبت به خودرویی که دو، سه و یا چهار سال از عمر خریدش می‌گذرد، کمتر خواهد بود. بعد از سال پنجم و ششم معمولا افت قیمت به خاطر مدل خودرو دیگر چندان مطرح نیست.

البته بازار خرید و فروش خودرو همیشه پربحث و ماجراست. مثلا شایعات و داستان‌هایی که حول یک مدل خاص از خودرو مطرح می‌شود هم می‌تواند روی روند قیمت‌گذاری اثر بگذارد. برای نمونه، گاهی زمزمه‌ای در بازار به راه می‌افتد که فلان مدل از خودروهای داخلی که در فلان سال تولید شده‌اند، کیفیت بهتری داشته‌اند. همین باعث می‌شود که علیرغم قدیمی‌تر بودن یک مدل از خودرو، شاهد افت کمتر قیمتش در فروش‌های دست دوم باشیم.

در نهایت باید گفت بازار خودروی ایران و فروش در آن چندان روند مشخصی ندارد. به عبارتی دیگر مدل خودرو از عواملی است که در بیشتر کشورها، خرید آن و شناختش به عنوان سرمایه منتفی است، اما وضعیت بازار و اقتصاد داخلی ما ماجرا را طور دیگری رقم می‌زند. مثلا باوجود قیمت‌ها و تورم، فروش خودروهایی که سالیان زیادی کارکرده‌اند، کماکان معنا دارد، این درحالی است که در بقیه کشورهای دنیا این موضوع صدق نمی‌کند. همان‌طور که گفته شد، اسلوب و الگوریتم چندان دقیقی در زمینه افت قیمت خودرو از نقطه‌نظر مدل همیشه وجود ندارد.

محاسبه افت قیمت خودرو

 • میزان کارکرد خودرو

هر چقدر که خودرویی بیشتر کار کرده باشد و در اصطلاح کیلومتر بالاتری داشته باشد،‌ افت قیمت هم بیشتر خواهد شد. خودروهای پرکار معمولا بیش از ۳۰ هزار کیلومتر در سال کار می‌کنند. افت قیمت برای خودروهای پرکار زیاد است. خودرویی باتجربه که از پیچ و خم جاده‌های زیادی گذشته است، قیمت کمتری برای فروش مجدد خواهد داشت. درست است که ارزش تجربه‌ها در زندگی قیمت‌گذاشتنی نیست، اما ظاهرا این جمله حکیمانه در دنیای خودروها و جاده‌ها چندان خریداری ندارد. اگر خودرویی کمتر از ۲۰ هزار کیلومتر در سال کار کرده باشد، افت قیمت کمتری را تجربه خواهد کرد.

البته این را هم بدانید که گاهی حیله‌گری‌هایی هم در دنیای خرید و فروش رخ می‌دهد. مثلا ممکن است که دست‌کاری‌هایی در کیلومتر برای کم‌کردن عدد کارکرد صورت بگیرد. پس چه باید کرد؟ در این آشفته‌بازار تقلب و دروغ باید هوشیار بود. مثلا نگاه‌کردن به بخش‌های مختلف خودرو و برآورد میزان استهلاک‌شان می‌تواند به شما سرنخ‌هایی درباره واقعیت کیلومترشمار بدهد. اگر صندلی‌ها، فرمان، دنده یا هر بخش دیگر خودرو بسیار کهنه باشند یا دست‌کم همخوانی خاصی با عدد کیلومترشمار نداشته باشند، می‌توانید حدس‌هایی درباره حقیقی‌بودن عدد کیلومتر بزنید. البته این مورد هم قطعی نیست و شاید اشتباه کنید، ولی باز دانستن این نکته می‌تواند هوشیاری‌تان را بالا ببرد و شاید در جایی به دردتان بخورد.

حتما بخوانید: خرید خودرو کارتکس و تفاوت آن با خودروی پلاک شده

 • وضعیت بیمه خودرو

بیمه هم از آن بازیگران بسیار مهم در بازار خرید خودروی دست‌دوم است. خودرویی که بیمه‌نامه‌اش رو به اتمام است، در قیمت‌گذاری برای فروش دچار افت قیمت می‌شود. در حقیقت افت قیمت خودرو از نقطه‌نظر بیمه به این صورت است که اگر اتومبیلی تا پایان مدت اعتبار بیمه‌نامه‌اش زمان کمی مانده، باید قیمت بیمه جدیدش از کل مبلغ فروش آن کاسته ‌شود. اگر خودرویی دارای مهلت بیمه ۱۲ ماهه یا عددی حوالی آن باشد، ارزش آن بالا می‌رود و افزایش قیمت خواهد داشت.

 • شدت تصادف خودرو

تصادف از هیچ‌ نظری خوشایند نیست، ضمن اینکه یکی از عوامل اصلی افت قیمت خودرو هم به شمار می‌رود. هر چقدر که تصادف سنگین‌تری رخ داده باشد، خودرو هم با قیمت کمتری به فروش خواهد رسید. زمانی که تصادف با تیر بی‌رحمش بخش‌های مهمی مانند شاسی یا بدنه خودرو را عمیقا نشانه گرفته باشد، افت قیمت شدیدی به وجود می‌آید. مثلا رنگ‌شدگی یک اتومبیل، ارزش آن را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. در زمینه رنگ‌شدگی هم تنوع وجود دارد. یعنی اگر بعضی از بخش‌های خودرو رنگ شوند، افت قیمت بیشتر خواهد بود. دقت کنید که میزان افت قیمت در خودرویِ کاپوت‌رنگ‌شده،‌ بیشتر از خودروی صندوق‌رنگ‌شده است. همچنین خودرویی که درِ آن رنگ شده باشد،‌ افت قیمت بیشتری نسبت به خودرویی که گلگیرش رنگ شده است، خواهد داشت.

تصادف‌های شدید می‌توانند افت قیمت خودرو را با شیبی سریع و نزولی رقم بزنند. خودرویی که چپ کرده یا تصادفی را از سر گذرانده که موجب تعویض گل‌گیر و سقف شده، تردیدها را برای خرید از سوی مشتری بیشتر و بیشتر می‌کند و ارزش خودرو را به دره‌ای سهمگین می‌کشاند؛ دره سهمگین کاهش قیمت.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ما در زمینه نحوه تشخیص رنگ خودرو را بخوانید.

محاسبه افت قیمت خودرو

 • اوضاع فنی خودرو

برآورد اوضاع فنی خودرو هم می‌تواند روی قیمتش تاثیر داشته باشد. هیچ‌کس نمی‌خواهد خودرویی بخرد که معاشرت او را با تعمیرکاران خودرو افزایش می‌دهد. البته معاشرت با دوستان و قشر تعمیرکار بسیار هم خوشایند است، اما دلیل مراجعه برای تعمیرات اصلا دل‌چسب نیست. پس در وقت خرید خودرو، مسائلی مانند روغن‌سوزی، خراب‌بودن سیستم تعلیق یا هر بخش دیگری می‌تواند در افت قیمت خودرو نقش داشته باشند. قرار نیست بعد از خرید خودرو مدام در تعمیرگاه، اوقات‌تان را سپری کنید.

حتما بخوانید: راهنمای خرید خودرو دست دوم و آنچه باید بدانید

 • آپشن‌های خودرو

آپشن‌ها یا همان امکانات و قطعات اضافه رفاهی که روی خودروهای مختلف نصب می‌شود، باعث افزایش قیمت خودرو در هنگام فروش می‌شوند. البته شرط دارد؛ این آپشن‌های اضافی که خود فروشنده یا کارخانه روی خودرو گذاشته باید کاملا سالم باشند تا بتوانند قیمت خودرو را بالا ببرند. اگر با خودرویی روبه‌رو باشید که آپشن‌هایی خراب و نامطلوب دارد، باز هم شاهد افت قیمت خواهید بود.

حتما بخوانید: نحوه تشخیص ماشین چپی چگونه است؟

محاسبه افت قیمت خودرو در تصادفات چگونه است؟

همان‌طور که مطالعه کردید، عوامل مختلفی در افت قیمت خودرو نقش دارند. با این تفاسیر، روند محاسبه افت قیمت خودرو کار پیچیده‌ای خواهد بود. برای احتساب چنین چیزی نیاز به کارشناسان خبره وجود دارد. کارشناسانی که می‌توانند با نگاهی جامع‌نگر به نتیجه‌گیری درباره وضعیت خودروهای مختلف برسند. نرم‌افزارهایی برای برآورد افت قیمت خودرو طراحی شده است. کاربردی‌بودن استفاده از این نرم‌افزارها هم در گروی حضور کارشناسی است که تجربه و دانش خوبی دارد و می‌تواند ارزیابی دقیقی درباره وضعیت هر خودرو داشته باشد.

حتما بخوانید: چگونه روی یک خودروی دست دوم قیمت‌گذاری کنیم؟
به این خاطر باید در هنگام معاملات از حضور متخصصان این حوزه بهره ببرید و روی تخصص و دانش افراد خبره حساب کنید تا ضرر نکنید. در همین راستا توصیه می‌کنیم به منظور قیمت‌گذاری درست و منصفانه خودرویی که قصد خریدش را دارید، با سرویس کارشناسی خودروی کارنامه و متخصصان حرفه‌ای و زبردست آن آشنا شوید.

چنانچه خواندن این نوشته برای شما مفید بود پیشنهاد می‌کنیم دیگر مقالات ما در زمینه علائم خرابی سنسور دریچه گاز و علت جا نرفتن دنده خودرو را نیز بخوانید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
12 نظرات
 1. بهزاد
  بهزاد می گوید

  عالی بود سپاس از شما

  1. کارنامه می گوید

   سلام
   خواهشمندیم

 2. علیرضا
  علیرضا می گوید

  سلام عالی بود

  1. کارنامه می گوید

   سلام
   ممنون از وقتی که برای خواندن این نوشته گذاشته‌اید.

 3. محمد مهدی قربی
  محمد مهدی قربی می گوید

  خداوکیلی مطالبی که مینویسین یهوجوری بنویسین که به شما اعتماد کنند ونخندن!!نوشتین ماشینی که چهارسال از مدلش گذشته باشه۲۷درصد یعنی نزدیک یک سوم قیمت ماشین افت میکنه!؟؟آخه همین جوک نیست؟!یعنی الان یک ماشین تیبا که صفرش۱۲۰هست مدل۹۶ قیمتش۸۰تومنه؟!آره؟!خدایی این مطالی رو از کجا در میارین؟!

 4. میلاد
  میلاد می گوید

  سلام ماشینی که صافکاری شده بدون رنگ روش کار شده چقدر افت قیمت میکنه

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   حدودا یک درصد
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 5. بهروز
  بهروز می گوید

  اقا ببخشین من تصادف کردم ب ماشینی زدم ک مدل ۹۲هستش الان میگه افت قیمت میخوام ماشینش بی رنگه این ماشین افت قیمت میخوره

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   درود بر شما وقت بخیر
   اگر به شورای حل اختلاف مراجعه کنند و با نظر کارشناس فنی شورا این امکان وجود داره بله.
   سپاس از دلگرمیتون لطفا ما رو همراهی کنید.

 6. khjahan
  khjahan می گوید

  سلام
  وقت بخیر
  آیا اگر شاسی بدون هیچ گونه تصادف، بدون رنگ شدگی، بدون شکستگی، بدون ترمیم و جوشکاری و صرفا یک ضربه کوچک از زیر خورده تشخیص داده شود افت قیمت شامل حال خودرو میشود؟
  و اگر میشود درصد آن چه مقدار است؟

 7. سجاد
  سجاد می گوید

  سلام.
  هزینه افت قیمت خودرو آسیب دیده به دستور قانون توسط بیمه ثالث خودرو مقصر پرداخت میشه. من در تصادفی مقصر شناخته شدم و افت قیمت خودرو مقابل از بیمه ثالث من پرداخت شد:
  عطف به ماده ۱۹ قانون بیمه کشور مصوب ۰۷/۰۲/۱۳۱۶ مسئولیت بیمه‌گر برابر با تفاوت قیمت حاصله در مال بیمه شده در لحظه‌ای قبل از خسارت و بلافاصله پس از خسارت تعیین شده است و لذا پر واضح است که هم خسارت تعمیر و هم خسارت افت قیمت در چارچوب این ماده قرار می‌گیرد.
  با این قانون، من تونستم در دادگاه بیمه رو محکوم کنم و بیمه ۷۰ میلیون تومن به خسارت دیده پرداخت کرد. اما توجه داشته باشید که سقف پرداخت بیمه برابره با سقف تعهد مالی بیمه ثالث شما که توصیه میکنم موقع بیمه کردن این عدد رو خیلی بالا بزنید. من الان ۲۰۰ میلیون تومن سقف تعهد مالی رو تعیین میکنم. هزینه زیادی نداره اما نجاتتون میده
  شماره دادنامه: ۱۴۰۱۹۱۳۹۰۰۱۱۲۵۱۱۳۲ تاریخ صدور دادنامه: ۱۴۰۱-۰۸-۱۸. شعبه ۵ حقوقی شهر قدس
  شماره دادنامه تجدیدنظر: ۱۴۰۱۶۸۳۹۰۰۱۶۲۴۷۵۷۴ تاریخ صدور: ۱۴۰۱-۰۹-۱۱. شعبه ۵۶ تجدیدنظر تهران
  موفق باشید

  1. میلاد۰۹۳۶۰۹۸۳۵۷۵
   میلاد۰۹۳۶۰۹۸۳۵۷۵ می گوید

   دمت گرم ک گفتی..من ۵۰ میلیون مالی داشتم ۲۲تومنش استفاده شده الان طرف مقابل میگه ۳۰ تومن افت قیمت میخام میشه بگی باید چیکار کنم؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.