هرآنچه درباره سرامیک بدنه خودرو، هزینه و مراحل انجام آن باید بدانید

1 102,935

همه آنهایی که مالک خودرو هستند، دوست دارند خودرویشان طوری برق بزند که انگار تازه از کارخانه بیرون آمده است. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که از آن جمله می‌توان به استفاده از پولیش ماشین، وکس و بسیاری روش‌های دیگر اشاره کرد. با این حال، جدیدترین روش برق‌انداختن خودرو استفاده از سرامیک خودرو است. در این مطلب می‌خواهیم به‌طور کامل درباره این روش، هزینه و مراحل انجام آن صحبت کنیم.

سرامیک بدنه خودرو چیست؟

سرامیک خودرو نوعی محلول پلیمری شیمیایی است که معمولا با دست روی نمای بیرونی خودرو اعمال می‌شود. این پوشش سرامیکی با رنگ خودرو پیوند برقرار می‌کند و یک لایه محافظ اضافی روی آن به‌وجود می‌آورد.

سرامیک خودرو از مواد مختلفی تهیه می‌شود. با این حال بیشتر آنها از دی‌اکسید سیلیکون تشکیل شده‌اند که خود این ماده از تصفیه کوارتز و ماسه به دست می‌آید. گاهی هم برخی از انواع آن از دی‌اکسید تیتانیوم به‌عنوان یک عامل سخت‌کننده اضافی استفاده می‌کنند.

جنس نانو سرامیک بدنه خودرو چیست؟

یکی از معروف‌ترین انواع سرامیک خودرو، نانو سرامیک است که برای تهیه آن از فناوری نانو استفاده می‌کنند.

نانو سرامیک حاوی دی‌اکسید سیلیکون و دی‌اکسید تیتانیوم است. البته برخی از سرامیک‌های دی‌اکسیدسیلیکون هم هستند که در آنها از فناوری نانو استفاده می‌شود، اما محصولی که به‌عنوان نانو سرامیک معروف است دی‌اکسید تیتانیوم هم دارد. در بخش انواع سرامیک خودرو بیشتر درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد.

promotion banner

سرامیک بدنه خودرومزایای کلی سرامیک بدنه خودرو

مزایایی که سرامیک خودرو به شما ارائه می‌کند عبارت‌اند از:

۱. از رنگ ماشین دربرابر پرتوهای فرابنفش محافظت می‌کند

قرارگرفتن مداوم ماشین در معرض پرتو فرابنفش خورشید می‌تواند به رنگ بدنه آن آسیب برساند و به‌مرور زمان آن را کدر کند. استفاده از سرامیک خودرو به بدنه ماشین درخشندگی می‌بخشد و از رنگ آن در برابر پرتوهای UV محافظت می‌کند.

۲. خودرو را دربرابر آلاینده‌های شیمیایی مقاوم می‌کند

روکش سرامیکی سطحی مقاوم دربرابر مواد شیمیایی روی خودرو ایجاد می‌کند و در نتیجه از آسیب آلودگی‌های شیمیایی روی بدنه خودرو جلوگیری به عمل می‌آورد. سرامیک خودرو اجازه چسبیدن مواد شیمیایی به رنگ خودرو و آسیب‌رساندن به آن را نمی‌دهد.

۳. شستشوی ماشین را آسان می‌کند

ماهیت آب‌گریز سرامیک خودرو فرایند شستشوی ماشین شما را آسان‌تر می‌کند. آب روی سطح خودرویی که روکش سرامیک به آن زده‌اند می‌لغزد و به این ترتیب پس از شستن لکه آب باقی نمی‌ماند. هر آلودگی و کثیفی آبکی دیگری هم به همین ترتیب به‌راحتی پاک می‌شود.

۴. ظاهری براق به ماشین می‌بخشد

سرامیک خودرو روش بهتری نسبت به وکس و پولیش خودرو است. روکش سرامیکی نه‌تنها نمای بدنه را براق می‌کند، بلکه خاصیت بازتابندگی رنگ و شفافیت خودرو را افزایش می‌دهد.

حتما بخوانید:

راه‌های جلوگیری از پوسیدگی ماشین و روش ترمیم آن

انواع سرامیک بدنه خودرو و مزایای هریک از آنها

چند نوع سرامیک خودرو داریم:

۱. اسپری‌های بر پایه PTFE

این اسپری‌ها را اسپری‌های بر پایه تفلون هم می‌نامند.  PTFEمخفف پلی تترا فلورو اتیلن است. این ماده شیمیایی نوعی فلوروپلیمر سنتتیک از تترا فلورو اتیلن است. با این حال بیشتر آن را به نام تفلون می‌شناسیم.

از بین پوشش‌های سرامیکی، این اسپری‌ها کمترین استحکام را دارند. سرامیک تفلونی به‌سختیِ سرامیک‌هایی که در آنها از دی‌اکسید سیلیکون یا دی‌اکسید تیتانیوم استفاده کرده‌اند نیست.

مزایای سرامیک خودرو PTFE

 • این اسپری را علاوه‌بر بدنه ماشین، می‌توانید روی شیشه‌ها، قطعات پلاستیکی بدنه و سایر اجزا هم اعمال کنید.
 • اسپری‌کردن و پاک‌کردن آنها بسیار آسان است.
 • سطحی آب‌گریز روی بدنه ماشین ایجاد می‌کنند.
 • می‌توانند به درخشندگی رنگ ماشین کمک کنند.

۲. سرامیک بر پایه دی‌اکسید سیلیکون

این محصول حاوی دی‌اکسید سیلیکون (SiO2) یا سیلیس است. در برخی از انواع آن از دی‌اکسید تیتانیوم هم استفاده می‌کنند. این دو ماده اولیه با پلیمرها و سایر ترکیبات مایع مخلوط می‌شوند.

درست مانند اسپری‌های تفلون، این محصولات هم خواص آب‌گریز رنگ کارخانه را روی خودرو تقویت می‌کنند. تفاوت آنها در این است که در تهیه سرامیک SiO از فناوری نانو استفاده می‌کنند.

به‌لطف این فناوری، دی‌اکسید سیلیکون و دی‌اکسید تیتانیوم می‌توانند تا کوچک‌ترین ذرات رنگ خودرو نفوذ کنند و آسیب‌های بسیار ریزی را که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند، برطرف کنند. این محصولات با رنگ خودرو ترکیب می‌شوند و پایه قوی‌تری برای لایه رنگ تشکیل می‌دهند. بیشتر این محصولات از ۶ تا ۸ ماه ماندگاری دارند.

مزایای سرامیک دی‌اکسید سیلیکون

 • می‌توانند به کوچک‌ترین فضاهای میکروسکوپی که نیاز به تعمیر دارند نفوذ کنند.
 • اعمال‌کردن و پاک‌کردن آنها بسیار آسان است.
 • سطحی آب‌گریز ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود آب روی بدنه ماشین بلغزد و لک نشود.
 • تا ۶ ماه خودروتان سطحی فوق‌العاده درخشان خواهد داشت.

۳. نانو سرامیک

سومین نوع سرامیک خودرو، نانو سرامیک‌ها هستند. این محصولات کاملا حرفه‌ای هستند و خودتان معمولا نمی‌توانید آنها را اعمال کنید. نانو سرامیک‌ها حاوی دی‌اکسید تیتانیوم (TiO2) و دی‌اکسید سیلیکون (SiO2) هستند. آنها غلظت زیادی دارند و باید با حلال‌های دیگر مخلوط شوند.

اگر فردی که این محصول را روی خودرو اعمال می‌کند به‌اندازه کافی حرفه‌ای باشد، نانو سرامیک به‌آسانی با لایه رنگ خودرو پیوند برقرار می‌کند و با آن ترکیب می‌شود. محافظتی که نانو سرامیک از بدنه خودرو به عمل می‌آورد از هر دو مدل قبلی قوی‌تر است.

البته نانوسرامیک‌های آماده با غلظت‌های مختلف از ۵۰ تا ۸۴ درصد هم در بازار موجود هستند. این محصولات را خودتان هم می‌توانید روی خودرو اعمال کنید. هرچه غلظت آن بیشتر باشد، کار با آن برای افراد غیرحرفه‌ای سخت‌تر است. به هر حال اگر کاری تمیز و عالی می‌خواهید، بهتر است خودرویتان را به متخصصان بسپارید.

مزایای نانو سرامیک

 • به همه فضاهای میکروسکوپی خودرو که نیاز به تعمیر دارند نفوذ می‌کند.
 • سطحی آب‌گریز ایجاد می‌کند.
 • درخشندگی بیشتر و ماندگارتری به خودرو می‌دهد.
 • از رنگ خودرو دربرابر پرتوهای فرابنفش، خراشیدگی سنگریزه‌ها، لکه‌های آب و لک‌های دورانی ناشی از پاک‌کردن محافظت می‌کند.

حتما بخوانید:

راهنمای جامع تشخیص رنگ خودرو و چند روش‌ کاربردی آن 

۴. سرامیک بر پایه گرافین

سرامیک بر پایه گرافین جدیدترین محصولی است که به بازار آمده است. گرافین قوی‌ترین ماده جهان نامیده می‌شود و فقط از یک لایه تکی از اتم‌های کربن تشکیل شده است.

گرافین انعطاف‌پذیر است و به همین دلیل، نسبت به سه مدل اول، عامل «مقاوم در برابر آبِ» بهتری دارد. با این حال خودِ ماده گرافین به‌تنهایی نمی‌تواند پوشش خوبی باشد و باید با روکش سرامیکی مخلوط شود. در این صورت از همه انواع سرامیک خودرو قوی‌تر خواهد بود. مولکول‌های سرامیک زیر رنگ ماشین و مولکول‌های گرافین روی آن قرار می‌گیرند و پوششی با ماندگاری بالا ارائه می‌کنند.

مزایای سرامیک گرافینی

 • از ایجاد لکه‌های آب روی بدنه خودرو جلوگیری می‌کند.
 • از خوردگی بدنه خودرو دربرابر نمک جاده در زمستان جلوگیری به عمل می‌آورد.
 • مقاومت بدنه خودرو را در برابر مواد شیمیایی افزایش می‌دهد.
 • سطح آب‌گریز ایجادشده روی بدنه خودرو را به مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند.
 • درخشندگی زیادی به خودرو می‌دهد.
 • به‌دلیل استحکامی که دارد، مقاومت آن در برابر سایش بیشتر است.
 • ظاهری براق و مرطوب به ماشین می‌بخشد.

 

سرامیک کردن خودروباورهای نادرست درباره سرامیک بدنه خودرو

سرامیک خودرو محصولی فوق‌العاده است؛ با این حال برخی فروشندگان و تولیدکنندگان آن درباره ویژگی‌های این محصول اغراق می‌کنند و آن را همچون شنلی جادویی معرفی می‌کنند که روی ماشین کشیده می‌شود و به‌شکلی معجزه‌آسا آن را تمیز نگه می‌دارد. توجه داشته باشید سرامیک خودرو شما را از شستن آن بی‌نیاز نمی‌کند. این محصول فقط یک لایه محافظ اضافی است و کار شستن و تمیزکردن ماشین را آسان می‌کند. علاوه بر آن، رنگ بدنه ماشین را در برابر آسیب‌دیدگی و پرتوهای مضر خورشید مقاوم‌تر می‌کند. بیایید باورهای نادرست درباره سرامیک خودرو را بررسی کنیم:

دیگر هیچ خراشیدگی و خط‌وخشی روی ماشین نمی‌افتد

چیزی که درباره مقاومت پوشش سرامیکی دربرابر خراشیدگی ناشی از اشیای تیز مانند سنگریزه، کلید، ساییده‌شدن به در پارکینگ و نظایر آنها می‌گویند اغلب اغراق‌آمیز است. فقط خراش‌های کوچک را می‌توان با سرامیک خودرو از بین برد و اگر به اندازه کافی نیرو وارد شود، حتی با وجود پوشش سرامیکی خراش اتفاق می‌افتد.

نیازی نیست ماشین را بشویید

چه کسی گفته با سرامیک خودرو دیگر نیازی به شستن ماشین ندارید؟ این محصول فقط تعداد دفعات شستن و پاک‌کردن را کاهش می‌دهد و فرایند آن را آسان‌تر می‌کند. با این حال اگر خودرو را به روشی نادرست بشویید، بازهم ممکن است روی آن لکه‌های آب و کثیفی باقی بماند.

حتما بخوانید:

روش‌های شستشوی انژکتور؛ چه زمانی باید انژکتور را شستشو دهیم؟

۹H چیست؟ چرا این مفهوم مهم است؟

این اصطلاح در صنعت مراقبت از خودروها با مقیاس سختی در ارتباط است. دو مقیاس سختی داریم که یکی Mohs برای مواد معدنی است و دیگری PH به‌معنای مقیاس سختی مداد است. ۹H نوعی درجه سختی است که از مقیاس سختی مداد (Pencil Hardness) گرفته شده است. برای مثال درجه سختی الماس ۱۰H است. بنابراین برای خراشیدن یک سطح با روکش ۹H به یک الماس نیاز داریم. حالا اگر این مفهوم در پوشش سرامیک خودرو به‌کار رود، به‌معنای سختی و میزان مقاومت آن است. سختی ۹H را فقط با ساییدن می‌توان از بین برد، بنابراین مقاومت بسیار زیادی دارد.

یادتان باشد اگر روی برندی از سرامیک خودرو اعدادی بالاتر از ۹ برای سختی آن نوشته شده است، برای مثال ۱۵H یا ۱۸H، صرفا برای فریب‌دادن شماست. بالاترین میزان سختی که می‌توان به سرامیک خودرو داد، ۹H است. همه تولیدکنندگان سرامیک خودرو می‌دانند که سختی بالاتر از ۹ می‌تواند به سطح ماشین آسیب برساند. برای مثال اگر فشار خارجی به آن وارد شود، کل رنگ ماشین ترک می‌خورد. بنابراین اساسا چیزی با عنوان پوشش سرامیک خودرو بالاتر از ۹H وجود ندارد و این صرفا یک عدد درج‌شده برای فروختن محصولی گران‌تر به شماست.

قیمت سرامیک بدنه خودرو

سرامیک خودرو که خودتان آن را اعمال می‌کنید در قیمت‌های مختلفی در بازار موجود است. اگر آن را به متخصص بسپارید هزینه آن متغیر خواهد بود و به عوامل زیر بستگی دارد:

 • مدل ماشین؛
 • نوع مواد مورداستفاده؛
 • تعداد لایه‌های اعمال‌شده؛
 • شهری که در آن زندگی می‌کنید؛
 • میزان حرفه‌ای‌بودن مرکزی که مراجعه کرده‌اید.

نانو سرامیک بدنه خودرومراحل انجام کار برای سرامیک کردن بدنه خودرو

در این قسمت می‌خواهیم درباره نحوه اعمال پوشش سرامیکی روی ماشین صحبت کنیم.

این دستورالعمل برای افراد مبتدی است. به‌طور تخمینی ۴ ساعت زمان می‌برد.

مرحله اول: ایمنی را رعایت کنید و لوازم موردنیاز را حاضر کنید

همیشه نکات ایمنی را در هنگام کار با موادشیمیایی در اولویت قرار دهید.

از دستکش نیتریل برای محافظت از دست‌هایتان استفاده کنید. لباس کار بپوشید تا نگران کثیف‌شدن آن نباشید. لباستان بهتر است آستین‌بلند باشد تا از بازوها و ساعد محافظت شود. ماسک هم بزنید که بخار و بوی مضر آن را استنشاق نکنید.

وسایل موردنیاز

 • دستمال کاغذی تمیز؛
 • ۳ عدد حوله میکروفیبر؛
 • یک سطل آب و شوینده مانند صابون؛
 • کیت سرامیک خودرو.

جایی که کار می‌کنید سایه‌دار باشد و حتما باید تهویه مناسبی داشته باشد.

مرحله دوم: ماشین را تمیز کنید و بگذارید خشک شود

 • ابتدا ماشین را با آب و صابون بشویید.
 • اطمینان حاصل کنید که هر نوع کثیفی پاک شده است.
 • ماشین را با دست خشک کنید و بگذارید در سایه و در مکانی بسته قرار بگیرد تا خشک شود.

توجه: دمای بیرون خودرو باید حدود ۱۰ تا ۲۰ سانتی‌گراد باشد وگرنه پوشش به‌درستی اعمال نمی‌شود.

مرحله سوم: پوشش سرامیکی را اعمال کنید

 • در کیت سرامیک خودرو، یک پارچه اپلیکاتور و یک اسفنج موجود است. پارچه را دور اسفنج بپیچید.
 • پارچه اپلیکاتور را به سرامیک خودرو آغشته کنید.
 • کم‌کم پیش بروید و هر بار محصول را روی مساحت کوچکی بمالید. هر چند دقیقه یک‌بار پارچه را تعویض کنید (تا محلول سفت نشود و به رنگ آسیب نرساند) و با مقدار بیشتری از محصول آغشته کنید.
 • پس از کامل‌کردن یک قسمت اجازه دهید ۱ تا ۵ دقیقه بماند تا خود را بگیرد.
 • همان‌طور که پوشش تبخیر می‌شود، سطح حالت درخشان و لغزنده به خودش می‌گیرد.
 • حالا همان بخش را با یک حوله میکروفیبر پاک کنید.
 • کل ماشین را به همین شکل با مساحت‌های کوچک ادامه دهید.

بعد از اتمام کار، باید به‌مدت ۲۴ ساعت خودرو را در یک مکان سرپوشیده بگذارید تا محصول عمل کند. خودرو را حرکت ندهید.

جمع‌بندی

سرامیک خودرو و نانو سرامیک خودرو نوعی پوشش محافظ هستند که مانند لایه محافظ، روی رنگ خودرو را می‌پوشانند و از آن در برابر پرتوهای مضر خورشید، موادشیمیایی و اکسیداسیون محافظت می‌کنند. بسته به اینکه مدل ماشینتان چقدر بالاست و چقدر می‌خواهید هزینه کنید، می‌توانید از انواع مختلف سرامیک خودرو استفاده کنید. برخی از آنها مقرون‌به‌صرفه هستند و خودتان می‌توانید انجام دهید؛ اما برخی دیگر گران‌ترند. مسلما برای کار حرفه‌ای‌تر و استفاده از موادی که پوشش ماندگارتری ارائه می‌دهند، بهتر است از افراد متخصص کمک بگیرید. برای مثال، اعمال نانو سرامیک‌های غلیظ و حرفه‌ای کار شما نیست.

آیا تا حالا خودتان از سرامیک خودرو استفاده کرده‌اید؟ از کدام برند و چقدر از آن راضی بودید؟ لطفا در دیدگاه‌ها از تجربه خودتان در این زمینه بگویید.

منبع way exclusivedetail thedrive
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. منم
  منم می گوید

  سلام
  ماشینی گرفتم ک فهمیدم برای رفع آفتاب سوختگیش حسابی پولیشش کردن دگه راه پولیش نداره ولی هنوز آفتاب سوختگیش هست. سوالم اینه ک آیا سرامیک میتونه این آفتاب سوختگی رو پنهان کنه یا اگه کم پنهان میکنه جند درصد پنهانش میکنه؟
  و اگه جوال مثبت هست از چ نوع سرامیکی باید استفاده کنم؟
  سپاس از شما

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.