اپلیکیشن کارنامه

خرید و فروش مطمئن خودرو

نصب کنید

علل برق دزدی ماشین؛ چطور بفهمیم برق دزدی از کجاست؟

برق دزدی ماشین همان‌طور که از نامش مشخص است، به مصرف نابه‌جای برق یا انرژی از باطری خودرو در زمانی که خاموش است می‌گویند. این بدان معناست که یک یا چند مورد از اجزای خودرو بی‌دلیل در حال مصرف باطری هستند. اگر باطری ماشین شما زودبه‌زود (حتی طی چند ساعت) تخلیه می‌شود احتمالا برق دزدی دارد.

باتری جریان برق موردنیاز خودرو را تأمین می‌کند. وقتی اتومبیل را خاموش می‌کنید (سوئیچ را روی Off قرار می‌دهید)، سیستم احتراق خودرو جریان برق را از موتور قطع می‌کند، اما اتصال از جانب باتری هنوز قطع نیست. بنابراین هنوز اجزایی هستند که از باتری خودرو استفاده می‌کنند. بخشی از این مصرف برق طبیعی است و برای روشن نگه‌داشتن ساعت خودرو، رادیو، دزدگیر، قفل مرکزی و نظایر آنها لازم است. بنابراین باتری توانایی تأمین انرژی این اجزا را که بیشتر از چند میلی‌آمپر نیست دارد.

برق دزدی ماشین

مقدار طبیعی تخلیه باتری برای اتومبیل‌های جدید بین ۵۰ تا ۸۵ میلی‌آمپر و در خودروهای قدیمی‌تر کمتر از ۵۰ میلی‌آمپر است. هر مقدار بیشتر از این برق دزدی به شمار می‌رود و مکانیک باید آن را بررسی کند. برق دزدی می‌تواند به دلیل وجود اشکال در سیستم الکتریکی ماشین از جمله کویل و وایر شمع باشد. کویل نوعی سیم‌پیچ القایی است که در سیستم احتراق خودرو، برای تولید جریان برق با ولتاژ بالا و کمک به جرقه زدن شمع به کار می‌رود. وظیفه انتقال این برق از کویل به سر شمع، به عهده وایر شمع است.

برق دزدی کویل و برق دزدی وایر شمع و نیز اشکال در فیوزها از شایع‌ترین عوامل تخلیه باتری خودرو هستند که می‌توانند از یک شب تا صبح ظرف چند ساعت باتری را خالی کنند؛ به طوری که وقتی صبح استارت می‌زنید ماشین روشن نمی‌شود.

برای خودروهای جدید حتی مرز ۸۵ میلی‌آمپر می‌تواند به مرور زمان بر عمر و عملکرد باتری تأثیر منفی داشته باشد. بنابراین بسیار مهم است که شارژ و نگهداری باتری به گونه‌ای انجام شود که به زیر ۱۲.۴ ولت نرسد. هنگامی‌که ولتاژ به ۱۲.۴ می‌رسد، باتری شروع به خوردگی و سولفاته شدن می‌کند.

چطور بفهمیم برق دزدی ماشین از کجاست؟

در مرحله اول باید تعیین کنید کدام اجزا در حال برق دزدی خودرو هستند و سپس آنها را بررسی کنید. در نهایت پس از یافتن علت، می‌توانید درصدد رفع آن برآیید.

احتمال برق دزدی کدام قطعات از همه بیشتر است؟

برق دزدی ماشین ممکن است به دلایل زیادی رخ دهد. بهتر است اگر احتمال برق دزدی را می‌دهید خودرو را به مکانیک نشان دهید؛ بااین‌حال در برخی موارد ممکن است دلیل آن بسیار ساده باشد و خودتان بتوانید آن را رفع کنید. معمولا بیشترین احتمال برق دزدی ماشین از جانب رادیو، سیستم پخش خودرو، دزدگیر، کویل، وایرهای شمع و سیستم قفل مرکزی است.

حتما بخوانید: علل روشن نشدن ماشین در هوای سرد و نحوه روشن کردن آن

روش‌های تشخیص برق دزدی ماشین

برای تشخیص برق دزدی سه روش متداول وجود دارد:

۱.  استفاده از لامپ

۲.  تست تخلیه باتری از نظر آمپراژ

۳. تست تخلیه باتری از نظر افت ولتاژ

ابتدا قبل از هر چیز باید برای آزمایش آماده شوید. به ترتیب زیر عمل کنید:

 • مرحله اول: آماده‌شدن برای آزمایش

– همه دستگاه‌های جانبی را از خودرو جدا کنید و مطمئن شوید هیچ وسیله الکتریکی روشن نیست. رادیو، کولر، چراغ‌ها، برف‌پاک‌کن و نظایر آن را خاموش کنید.
– خودرو را خاموش کنید و سوییچ را بردارید.
– همه درب‌ها و صندوق‌عقب را ببندید تا هیچ یک از مدارها فعال نباشند.
– همه کابل‌ها و حتی دستگاه موقعیت‌یاب (جی‌پی‌اس) و شارژر را جدا کنید.
– نکات ایمنی را رعایت کنید. دستکش عایق بپوشید و اگر جواهرات دارید آنها را بیرون بیاورید. دلیلش این است که دارید با باتری کار می‌کنید.
– این کار را در نزدیکی شعله یا ماده محترقه انجام ندهید. همچنین در محیط اطراف باید تهویه مناسبی برقرار باشد.
– اطمینان حاصل کنید که باتری به‌طورکامل شارژ دارد، اگر باتری کهنه یا فرسوده است آن را تعویض کنید. یعنی در اصل باید با یک باتری کامل و بدون ایراد کار کنید تا بتوانید برق دزدی ماشین را پیدا کنید.

حتما بخوانید: ۱۵ اشتباه رایجی که به سلامت ماشین‌تان ضربه می‌زند

 • مرحله دوم: جدا کردن باتری

– کابل منفی را از پایانه منفی باتری جدا کنید. در اصل می‌توانید با هر دو پایانه کار کنید، اما درباره پایانه مثبت احتمال اینکه به‌شکل تصادفی یک اتصال کوتاه در مدارها ایجاد شود وجود دارد.

روش اول: استفاده از لامپ

برای این کار به یک لامپ کوچک ۲ ولتی نیاز دارید که با جریان ۲ یا ۳ آمپر کار کند. می‌توانید بدون سیم هم این کار را انجام دهید ولی راحت‌تر است که از یک تکه سیم دو رشته‌ای نازک مخصوص لامپ‌های کوچک استفاده کنید. با چسب برق، یک سر سیم مثبت را به ته سربی لامپ بچسبانید (این سیم معمولا روکش سفید دارد) و سر دیگر آن را روی پایانه مثبت لامپ چسب بزنید. یک سر سیم منفی را (که روکش مشکی دارد) به بدنه سرپیچ لامپ بچسبانید و سر دیگر را آزاد بگذارید. حالا سر آزاد سیم منفی را روی پایانه منفی باتری بزنید. اگر لامپ کاملا روشن شود یعنی ماشین برق دزدی دارد.

بدی این روش این است که مشخص نمی‌کند کدام قسمت از خودرو برق می‌دزدد.

روش دوم: تست تخلیه باتری از نظر شدت جریان (آمپراژ)

در این روش تمام مدارهای الکتریکی مختلف را بررسی می‌کنیم که ببینیم کدام یک با وجود خاموش بودن در حال استفاده از برق باتری هستند. فقط یادتان باشد مدارهای مربوط به برخی از قابلیت‌های خودرو مانند ساعت یا استریوی ماشین را که پس از خاموش‌کردن خودرو همچنان روشن می‌مانند نیاز نیست بررسی کنید. جریان برقی که از آنها می‌گذرد زیاد نیست.

برای شروع، کابل منفی باتری را از پایانه منفی جدا کنید. این کابل مشکی است و روی باتری با علامت (-) مشخص شده است. حالا پراب (میله اتصال) مشکی آمپرمتر/ مولتی‌متر را به سرباتری منفی متصل کنید.

سپس پراب قرمز دستگاه را به پایانه کابل باتری که آن را جدا کردید متصل کنید. کافی است سر میله را به حلقه فلزی کابل منفی باتری اتصال دهید.

سوکت پراب مشکی را به ورودی که در کنار آن کلمه com نوشته شده است متصل کنید و سوکت پراب قرمز را به بالاترین ورودی آمپر (معمولا ۲۰ آمپر است و در کنار آن کلمه Max نوشته شده است) وصل کنید. مولتی متر را روشن کنید. روی صفحه نمایش باید عدد صفر آمپر نمایش داده شود.

حالا کلید سلکتور را روی یک شماره پایین‌تر بچرخانید. باز هم این کار را تکرار کنید تا زمانی که حضور جریان برق را تشخیص دهید. اگر ماشین برق دزدی نداشته باشد، این عدد نباید بیشتر از ۵۰ میلی‌آمپر شود.

اگر جریان بیشتر از این آمپر است، بدان معناست که در یک یا چند مدار الکتریکی مشکلاتی وجود دارد. برای بررسی مدارها باید با فیوزها کار کنید. این بار باید پراب‌های مولتی‌متر را با یک جفت گیره پلاستیکی روی باتری ثابت کنید.

هشدار: هنگامی‌که مولتی‌متر به‌شکل سری به باتری وصل است، تحت هیچ شرایطی نباید موتور خودرو، رادیو، بخاری یا هر چیز دیگری روشن شود یا حتی درب خودرو را باز کنید. این کار ممکن است مولتی‌متر را منفجر کند.

حالا برای یافتن مدار معیوب، ابتدا با جعبه فیوز زیر کاپوت شروع کنید. یکی‌یکی فیوزها را با یک گیره بیرون بکشید و هر بار مولتی‌متر را ببینید. سپس فیوز را دوباره نصب کنید و فیوز بعدی را بکشید. هر فیوزی که با بیرون‌کشیدن آن عدد آمپر به زیر حد نرمال برسد، آن مدار معیوب است.

نکته: این طبیعی است که در هنگام کشیدن هر فیوز، عدد مولتی‌متر چند میلی‌آمپر افت کند. به آن توجه نکنید و به دنبال افت اعدادی بیشتر از ۳.۰۳ تا ۰.۰۳ باشید.

اگر خودروی شما در زیر داشبورد سمت راننده و سمت مسافر جعبه فیوز دارد، باید آنها را هم بررسی کنید. ابتدا مولتی‌متر را از باتری جدا کنید و سپس درب طرف راننده را باز کنید. از یک گیره یا ابزار مشابه برای فشاردادن و نگه‌داشتن سوییچ درب استفاده کنید. همین‌کار را برای درب سمت مسافر هم انجام دهید. به‌این‌دلیل که در طی آزمایش با این جعبه‌فیوزها کار داریم و اگر درب‌ها را بازوبسته کنیم مدام باید مولتی‌متر را جدا کنیم.

مولتی‌متر را روی شیشه جلو متصل کنید که با هر فیوزی که بیرون می‌کشید، بتوانید به‌راحتی صفحه‌نمایش آن را بخوانید. همه مراحلی را که توضیح دادیم روی این فیوزها هم پیاده کنید.

روی درب جعبه‌فیوزها، تمام اطلاعات مربوط به مدارهای ابزارهای جانبی مختلف از جمله رادیو، چراغ‌ها و هر چیز دیگر نوشته شده است. به این ترتیب می‌توانید بفهمید کدام وسیله دارد از ماشین برق دزدی می‌کند.

نمودار سیم‌کشی هر مدار هم در کتابچه راهنمای خودرو رسم شده است. با بررسی آنها می‌توانید بفهمید کدام بخش مشکل دارد.

روش سوم: تست تخلیه باتری از نظر افت ولتاژ

روش آمپراژ با اینکه بسیار محبوب است، بیشتر برای مدل‌های قدیمی خودرو کاربرد دارد که به یک یا دو واحد کامپیوتری مجهز بودند. در خودروهای جدید که تعداد واحدهای کنترل بیشتر است معمولا باید ۳۰ دقیقه صبر کنید تا واحدها به‌طورکامل خاموش شوند. بااین‌حال باز هم ممکن است هنگام آزمایش، یک‌سری از واحدها را به‌شکل اتفاقی فعال کنید.

همچنین اگر یکی از واحدها در حال تخلیه باتری است، قطع‌کردن باتری برای تست آمپراژ باعث خاموش‌شدن آن واحد می‌شود که اجازه نمی‌دهد منبع برق دزدی را پیدا کنید، زیرا آن واحد ریسِت (تنظیم مجدد) می‌شود.

با آزمایش افت ولتاژ دیگر نگران واحدهای کامپیوتری نخواهیم بود. این روش برای خودروهای قدیمی هم کار می‌کند.

برای این کار پراب‌های مولتی‌متر شما باید نوک تیز داشته باشند تا به خوبی با دو نقطه کوچک پشت هر فیوز تماس پیدا کنند وگرنه ممکن است خوانش نادرستی انجام دهید.

این آزمایش افت ولتاژ را که به‌دلیل افزایش مقاومت ناشی از گرمای جریان الکتریکی در یک مدار ایجاد می‌شود به شما نشان می‌دهد.

کتابچه راهنمای خودرو را بررسی کنید که ببینید دقیقا چقدر باید منتظر بمانید تا تمام واحدها خاموش شوند (معمولا بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه است، اما در برخی اتومبیل‌ها به ۸ ساعت زمان نیاز است).

مولتی‌متر را روی مقیاس میلی‌ولت تنظیم کرده و روشن کنید.

حتما بخوانید: انواع صدای ماشین و ۱۲ مشکلی که می‌تواند دردسرساز شود

ابتدا افت ولتاژ را در فیوزهای مربوط به مدارهای ساعت یا استریو و بخش کامپیوتری خودرو امتحان کنید که هر یک از آنها جریان بسیار کمی از برق را دارند. از عدد آنها می‌توانید به‌عنوان مرجع استفاده کنید. دو نقطه تست پشت هر فیوز را با سر نوک‌تیز پراب‌های مولتی‌متر تماس بدهید (فیوزها را خارج نکنید) و به صفحه‌‌نمایش نگاه کنید.

حالا با فیوزهای زیر داشبورد و زیر کاپوت این کار را انجام دهید. اگر مدارها در حال برق دزدی نباشند افت ولتاژ روی صفر میلی‌ولت خواهد بود. هرجا افت ولتاژ اتفاق بیفتد، آن قطعه در حال برق دزدی است.

پس از اینکه متوجه شدید مشکل از کجاست، اگر قطعه یا سیمی باید عوض شود کار را به مکانیک بسپارید تا آن را برایتان رفع کند.

اگر شما هم تجربه‌ای در زمینه برق دزدی خودروی خود دارید، آن را با خوانندگان ما در میان بگذارید.

چنانچه خواندن این نوشته برایتان مفید بود، نگاهی به مقاله علت لرزش خودرو و انواع روغن موتور خودرو  نیز بیاندازید.

/blog/how-find-parasitic-battery-drain/amp/
عیب‌یابی خودرو
ثبت درخواست کارشناسی خودرو
درخواست خود را ثبت کنید
نظرات (42)
نظر بدهید
 • مسعود

  بسیارعالی وکامل.خسته نباشید

  • کارنامه

   سلام
   ممنون از وقتی که برای خواندن این نوشته گذاشتید.

 • مسعود

  مدتی پیش یک دستگاه گیرندهHDتوسط نصاب معروف سیستم های صوتی وتصویری برروی مانیتورخودروم بستم.سه روزبعدوقتی که کارواجبی داشتم برای اولین باربا استارت زدن خودروروشن نشدچندساعت بعدبا بدبختی یه باطری سازاومدبالای سرماشین وتشخیص دادکه باتری عمرش تموم شده،باتری روعوض کردورفت مجدداسه روزبعدهمین اتفاق افتادباتری روبازکردم وبردم پیش باتری سازاونو گذاشت زیرشارژمجدداوردبرام بست ماشین روبردم پیش باتری سازتست کردبرق دزدی شدیدداشت حدس زدم ازکجاست بردم پیش شخصی که سیستم گیرنده رووصل کرده بود.متاسفانه به جای برق گرفتن ازپشت پله اول سوئیچ استارت ازپله سوم برق گرفته بودوخسارت یک میلیونی بهم زد.حتمابعدازاضافه کردن هرسیستم برقی والکترونیکی یه چکاپ برق دزدی بکنیدتا متضررنشیدووقتتون هدرنره.

  • کارنامه

   سلام
   ممنون از توصیه‌تون. بهترین راه برای جلوگیری از وقوع همچین مواردی، مراجعه به مراکز معتبر می‌باشد.

 • شادی

  من هم با نشتی رو برو شدم و بعد از اتصال آمپر متر یکی یکی فیوز های زیر فرمون پرایدم را در آوردم و آمپرمتر را چک کردم تا پیداش کردم و از خازن داخل صفحه کیلومترم بود و مشکلم خدا را شکر حل شد.

 • میلاد

  سلام. در قسمت برق دزدی با لامپ سیم مثبت هردو سر نوشته شده به لامپ وصل بشه لطفا تصحیح بفرمایید

 • مجتبی

  دینام ،یا ااناتور ،اگه ،دیود بسوزونه که علتش هم بیشتر دینام سوخته
  ولتاژ بابالایب میکشه. که گویی که لامپ ۱۲ ولت کامل روشن پر نور میشه

 • مجتبی

  دینام ،اگه ،دیود بسوزونه که علتش هم بیشتر دینام سوخته
  ولتاژ بابالایب میکشه. که گویی که لامپ ۱۲ ولت کامل روشن پر نور میشه

 • محمد

  سلام من کویل ماشینم خراب بود عوضش کردم الان حرقه میزنه بیرون فک کنم برق دزدی داره ظبطمم نمیخونه دیگ مشکل ازجیه بتظر شما؟؟

  • behnam.haji198160

   در تاریکی باید چک کنید برق دزدی از کجا خروج میکنه و رفع ایراد بفرمایید
   احتمالا از وایر دلکو یا شمع باید باشه.

 • Akbari

  خیلی ممنون بابت اطلاعات مفید و کامل

 • Sajad

  سلام مدتیه که چراغ سقف ماشینم رو خاموشه و لی حالت ضغیف روشه باعث شده که باطریمو خالی کنه

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   اتصالات رو چک کنید.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • Behzad

  با سلام. خسته نباشید. اقا من یه مدت چراغ هلی پشت کیلومترم کلا قطع میشه حتی امپر اب و بنزین فقط در نمایشگرتعداد کارکرد ماشین ودارم. از جعبه فیوز تند تند فیوز میسوزنه هم فیوز جدید میزارم هنوز استارت نخورده میسوزه. علت رو کجای ماشین دنبالش باشم؟ممنون

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   قطعی در سیم کشی و اتصالی وجود دارد که باید توسط کارشناس متخصص عیب یابی انجام شود.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • جواد

  سلام مهندس
  خوبی انشاالله
  ماشین من سمند سورن ۸۹ هست
  باتری خالی کرد دینام رو دادم سرویس باز باتری خالی کرد گفتن خود باتری مشکل داره اونم عوض کردم
  بازم باتری خالی کرد خودم تست برق دزدی کردم دیدم دیدم ۲ آمپر جریان میکشه
  دونه دونه فیوزهارو درآوردم و گذاشتم تغییری نکرد تا کابل اتصال بین دینام و استارت رو قطع کردم آمپرکشی قطع شد
  نظر شما چیه؟
  در ضمن وقتی سوییچ رو باز میکنم چراغ دینام هم روشن نمیشه
  سه تا برقکار دستگاه زدن وقتی ماشین روشنه دینام کامل شارژ میکنه ولی شب تا صبح آمپری که خود دینام میکشه باتری رو خالی میکنه
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  ممنون

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   خودروتون مشکل سیم کشی داره و نیاز داره تا یه تعمیرکار متخصص عیب یابی رو انجام بده.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • محسن

  با عرض سلام
  ماشین بنده پژو ۴۰۵ slx tu5 می باشد
  چند وقتی هس که با کوچکترین فشار روی ماشین چراغ چک روشن میشه
  و توی ترافیک بعضی اوقات خاموش میکنه و توی سربالایی ها وقتی چراغ چک روشن میشه دل میزنه
  دیاگ هم‌ زیاد زدم خطا از کوئل میزنه پاک میشه ولی دوباره باز میاد ،با خاموش روشن کردن ۵بار هم چراغ چک خاموش میشه ولی باز روشن میشه
  شمع،وایر،باطری ،کوئل نو انداختم و اینکه چندتا کوئل سالم تستی هم انداختم ولی متأسفانه درست نشد وهمین مشکل همچنان باقیس
  ممنون میشم کسی از دوستان اگر وارده راهنماییم کنه

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   ایراد رو در سیم کشی و ایسیو خودروتون دنبالش بگردید.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • مرتضی

  سلام اگر مشکل برق دزدی رو براتون تشخیص داده فکر کنید ببینم تو روزهای قبل کار برقی رو ماشینتون انجام نداده اید..چون من هم برق دزدی داشت که چند روز قبل رفته بودم پیش برق کار اتومبیل و رله فن تهویه مو عوض کرده بود که متاسفانه به علت نا بلدی زده بود سیم برق کمکی که براش اورده بود رو از قبل لز سوییچ کشیده بود براش و همین دلیل برق دزدی شده بود و هشتصد هزار تومن پول باتری نو هم رو دستمون گزاشت

  • منوچهر

   درود بر شما وقت بخیر

   سپاس از دلگرمیتون لطفا ما رو همراهی کنید.

 • رضا

  سلام خودرو آزار گرجور ۲۰۱۲ دارم و مدتی هست که مشخص شدبرق دزدی دارد و به نمایندگی بردم تایید کردن ولی کاری نکردند و تعمیرگاه دیگر هم بردم ولی علیرغم حدود نیم ساعت چک کردن مشکل حل نشد ممنون خواهم بود راهنمایی فرمایید تشکر رضا

  • منوچهر

   درود بر شما وقت بخیر
   به تعمیرگاه های مجاز برای رفع ایراد مراجعه نمایید.
   سپاس از دلگرمیتون لطفا ما رو همراهی کنید.

 • حسین

  سلام باتری زانتیای من شب تا صب ک بمونه میخوابه بردم نشون دادم میگن باتریش مشکل نداره برق دزدی هم داره چندبار امتحانی شبا سر باتری رو برداشتم صب زدم استارت خورد میگن برق دزدی داره میشه راهنماییم کنید؟ممنون مدل ماشینمم۸۸

  • منوچهر

   درود بر شما وقت بخیر
   برای پیدا کردن ایراد سیم کشی خودروتون که منجر به د شارژ شدن باتریتون میشه به تعمیرگاه های مجاز مراجعه نمایید تا مشکل خودروتون حل بشه.
   سپاس از دلگرمیتون لطفا ما رو همراهی کنید.

 • مهدی

  خیلی عالی بود. ممنون. فقط ای کاش کسی رو معرفی میکردید تا برای پیداکردن برق دزدی ماشین به ایشون مراجعه کنیم

  • منوچهر

   درود بر شما وقت بخیر
   به نمایندگیهای مجاز جهت عیب یابی و رفع عیب خودروتون مراجعه نمایید.
   سپاس از دلگرمیتون لطفا ما رو همراهی کنید.

 • مرتضی

  سلام
  قبل از بردن ماشینتون نزد تعمیرکار
  خودتون در هنگام شب ماشین رو چک کنید.
  معمولا قسمتی که برق دزدی داره جرقه میزنه.
  چون که قسمت برق اصلی خودرو دلکو و وایر ها هستند اکثرا از همین موارد هست.
  برخی موارد هم از فیوزها هست.
  وایر ها و دلکو می توانند هم درهنگام روشن بودن و هم در هنگام خاموش بودن برق باطری را تخلیه کنند.

 • مصطفی

  عالی بود ممنون

  • منوچهر

   درود بر شما وقت بخیر

   سپاس از دلگرمیتون لطفا ما رو همراهی کنید.

 • رضا

  سلام اول اینکه یک لامپ تست درست کنید سر باطری مثبت را از باتری جدا کنید یک سر سیم رو به باطری و سیم دیگه رو به سر باطری کابل وصل کنید اگر روشن شد برق دزدی دارین بعد از روشن شدن دونه دونه فیوز ها رو بکشین هر موقع فیوز یا رله رو درآوردین لامپ خاموش شد بدونید مشکل از اون قطعه هستش

 • صحبت اله نجفی

  عال بودممنون

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر

   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

  • علیرضا

   سلام و خسته نباشید بشما دوست عزیز
   چندین بار برام اتفاق افتاده که وقتی لندکروز۲۰۱۲ رو بعد حدود ۴ روز می‌خوام روشن کنم باتری خالی می‌کنه و متوجه شدم که برق دزدی داره
   در شهرمون اطمینان ندارم به مکانیک ها
   لطفا راهنمایی بفرمایید
   خیلی ممنونم

 • اکبرمیرزایی

  سلام کمک های عقب وجلو پژو۴۰۵ام رانو کردم تایرخوب گرفتم ولی نرم نشده وضربه میزنه زیراتاق وصداااامیده. بوش ژامبون وبلبرینگم عوض کردم ولی بازم سروصداداره
  کمک جلو کوشاوران انداختم
  کمک عقب عظام
  هردو روغنی
  خواهشا کمک کنید. دارم دیوانه میشم ازبس خرج کردم
  مبارکه اصفهان۰۹۱۳۹۸۹۳۷۳۲

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   جنس لاستیک و درصد عاج هم تاثیر بسزایی در این عامل دارد.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • رضا

  سلام
  من یک خودروی مزدا۶ دارم ماشین رو که خاموش میکنم خاموش میشه ولی جریان برق قطع نمیشه مثل اینکه سوئیچ باز مونده حتی ریموت دربها رو هم نمیبنده البته ماشین کیلس هست با دیاگ هم تست کردن یکی از کوئل ها ایراد داره ممنون میشم راهنمایی کنین

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   ریموت و سیستم برق کیلس نیاز به تعمیر دارد.
   همچنین کویلی که ایراد دارد نیز نیاز به تعویض دارد.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • علیرضا

  سلام ماشین من برق دزدی داره.اول اینک چراجعبه فیوزپرایدبیش ازحدداغ،میکنه.دوم سیم پمپ بنزین پرایداززیرپاسوخت .وباتری سازسیم روعوض کرد.وحالا من میترسم از اینکه چراجعبه فیوزداغ می‌کنه.وازوقتی داغ می‌کنه دزدگیرماشین عمل نمیکنه

 • حسن

  سلام
  ماشین اچ سی کراس دارم..وقتی سوییچ را برای استارت زدن میزنم فیوز پمپ بنزین ماشین درجا میسوزه و ماشینم روشن نمیشود.در ضمن چک کردیم ایراد از پمپ بنزین و اتصالات برقی آن نبود.هرچی فیوز میندازیم با اشاره استارت زدن میسوزه.میشه راهنمایی کنید.ممنون

 • سیدعباس میرهاشمی

  خداییش مطالب کارنامه اگر نگم بی نظیره بسیار کم نظیره درود بر شرفتون