اپلیکیشن کارنامه

خرید و فروش مطمئن خودرو

نصب کنید

علائم خرابی گیربکس؛ ۱۱ نشانه وجود اختلال در گیربکس

گیربکس خودرو یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن است. این قطعه حیاتی در حرکت‌کردن خودرو نقش اساسی دارد، سرعت موتور را تنظیم می‌کند و قدرت موتور را به چرخ‌ها انتقال می‌دهد.

گیربکس از قطعاتی به‌هم پیوسته تشکیل شده است که عملکردشان به هم وابسته است. سازوکار گیربکس طوری است که اگر هر بخش از آن خراب شود یا آسیب ببیند، کل سیستم با مشکل مواجه می‌شود. به همین دلیل نیاز است تا با علائم خرابی گیربکس آشنا شوید و به موقع برای رفع آن اقدام کنید.

۱۱ علامت خرابی گیربکس که باید جدی بگیرید

همان‌طور که گفته شد، به‌دلیل اهمیت و نقش گیربکس در خودرو، در ادامه مطلب می‌خواهیم درباره علائم خرابی گیربکس و دلایل آن صحبت کنیم. تا با توجه به این نکات بتوانید در سریعترین زمان ممکن، وجود مشکل و اختلال در گیربکس را تشخیص دهید.

۱. اگر هنگام حرکت صدای دنگ‌دنگ یا وزوز می‌شنوید

معمولا بسیاری از ما صداهای خودرو را نادیده می‌گیریم. درحالی‌که وقتی اتومبیل صدایی تولید می‌کند که طبیعی نیست باید خیلی سریع آن را بررسی کنیم.

اگر از اتومبیل‌تان در هنگام حرکت، صدای وزوز یا دنگ‌دنگ (کلانک) می‌شنوید، نشانه مشکلی در گیربکس است. این صدا را اصلا نادیده نگیرید، زیرا هرچه دیرتر اقدام کنید آسیب بیشتری به سایر اجزای آن وارد خواهد شد.

– دلایل

احتمال دارد این مشکل به‌دلیل آسیب‌دیدگی چرخ‌دنده‌ها یا یاتاقان باشد. شاید هم روغن گیربکس (واسکازین) بسیار کم است که به اجزای مختلف آن نمی‌رسد.

۲. اگر گیربکس دیر عمل می‌کند

سیستم گیربکس طوری طراحی شده است که به شما اجازه می‌دهد دنده‌ها را به‌راحتی و به‌سرعت تغییر دهید. بنابراین اگر حس می‌کنید در هنگام دنده عوض‌کردن، گیربکس به‌خوبی واکنش نشان نمی‌دهد و کمی تأخیر دارد، نشانه مشکل در گیربکس است.

– دلایل

ممکن است این مشکل به‌دلیل نشت یا آلودگی روغن گیربکس، نگهداری نادرست از گیربکس یا حتی نفوذ ناخواسته آب در قطعات آن به‌دلیل افتادن خودرو در سیلاب باشد. اگر این مشکل رفع نشود، می‌تواند با گرمای بیش‌ازحد به قطعات داخلی گیربکس آسیب برساند. بنابراین آن را سرسری نگیرید.

حتما بخوانید: علل برق دزدی ماشین؛ چطور بفهمیم برق دزدی از کجاست؟

۳. اگر بوی سوختگی از خودرو حس می‌کنید

احساس بوی سوختگی از ماشین هرگز نشانه خوبی نیست. بوی سوختگی می‌تواند نشانه مشکلات متعددی باشد، اما به اولین چیزی که باید شک کنید گیربکس است. داغ‌شدن بیش‌ازحد روغن گیربکس می‌تواند بوی سوختگی تولید کند.

– دلایل

معمولا این مشکل به‌دلیل نشت روغن گیربکس یا کم‌شدن مقدار آن رخ می‌دهد. اگر روغن نشت کند یا دیربه‌دیر آن را عوض کنید که سطح آن زیاد پایین بیاید، نمی‌تواند به‌خوبی اجزای گیربکس را خنک کند. به‌دلیل گرمای ناشی از قطعات گیربکس بوی سوختگی از روغن به مشام می‌رسد.

همیشه سطح و وضعیت روغن گیربکس را بررسی کنید. بااین‌حال اگر این اتفاق افتاد، نگران نشوید؛ فقط سریع‌تر ماشین را نزد مکانیک ببرید.

۴. اگر از زیر ماشین مایع نشت می‌کند

دیدن مایع در جایی که نباید وجود داشته باشد، معمولا یکی از مشخص‌ترین نشانه‌ها است. بهترین راه برای اینکه متوجه شوید مایع از کجا نشت کرده است این است که چند تکه مقوا را زیر اتومبیل‌تان در جایی که آن را پارک کرده‌اید قرار دهید. بعد مقوا را بیرون بکشید و نشت مایعات را مشاهده کنید.

رنگ روغن گیربکس قرمز است، بنابراین اگر لک قرمز روی مقوا می‌بینید روغن گیربکس نشتی دارد. نشت روغن از گیربکس می‌تواند به آسیب‌دیدگی شدید چرخ‌دنده‌ها منجر شود. بااین‌حال برخی روغن‌های گیربکس هستند که قرمزرنگ نیستند. در این صورت می‌توانید ماشین را به مکانیک نشان دهید تا با ابزارهای پیشرفته‌تری محل نشت مایع را پیدا کند.

– دلایل

برخی از دلایل نشت روغن گیربکس خرابی واشرها یا مهر و موم محفظه گیربکس، آسیب‌دیدگی چرخ‌دنده، آسیب‌دیدگی کاسه نمد یا حتی پایین آمدن سطح روغن گیربکس باشد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله ما در زمینه نشت مایعات خودرو را بخوانید، تا با دلایل این مشکل بیشتر آشنا شوید.

۵. اگر دنده به‌سختی جا می‌رود

این نشانه در دنده‌های اتوماتیک و دستی به دو صورت خودش را نشان می‌دهد. برای دنده‌های دستی، وقتی هنگام دنده عوض‌کردن احساس می‌کنید صدا می‌شنوید یا به‌زحمت دنده جا می‌رود، احتمالا کلاچ فرسوده شده و باید آن را تعویض کنید. شاید هم یکی از همگام‌سازهای گیربکس (سنکرون‌ها در مجموعه سنکرونایزر گیربکس) فرسوده شده یا آسیب دیده است.

اما درباره ماشین‌های دنده اتومات، تغییر شدید و ناگهانی دنده به دنده دیگری که نتوانید تشخیص دهید می‌تواند نشانه خرابی گیربکس باشد.

– دلایل

نشتی روغن گیربکس، خرابی تغییردهنده دنده، کابل آن یا دریچه گیربکس، فرسودگی یا شکستن قطعات داخلی و کم یا کثیف‌بودن روغن گیربکس می‌تواند از دلایل این مشکل باشد. برای تشخیص علت درست، ماشین را به مکانیک بسپارید.

پیشنهاد ما این است مقاله کارنامه در زمینه جا نرفتن دنده را نیز نگاهی بیاندازید.

۶. اگر ماشین در حالت خلاص است ولی سروصدا می‌کند

صدای لرزش و ضربه لزوما نشانه هشدار یا مشکل نیست، اما اگر ماشین در حالت خلاص صدا تولید کند، معمولا نشانه مشکل در گیربکس است. گاهی می‌توان صرفا با تعویض روغن گیربکس مشکل را برطرف کرد. اما اگر مشکل رفع نشد و باز هم در حالت خلاص از ماشین صدا می‌شنوید، باید آن را به مکانیک بسپارید.

– دلایل

اگر مقدار روغن گیربکس کم باشد یا چرخ‌دنده‌ها و قطعات داخلی سیستم گیربکس آسیب‌دیده باشند، ممکن است این صداها و لرزش را احساس کنید.

۷. اگر چراغ‌های چک موتور روشن می‌شوند

هنگامی‌که چراغ‌های هشدار در داشبورد روشن می‌شوند، یعنی در سیستم‌های زیر کاپوت مشکلی وجود دارد که نباید از آنها چشم‌پوشی کرد. مخصوصا اگر چراغ چک موتور روشن شود. این موضوع به موتور و اجزای آن بستگی دارد و معمولا اولین چیزی که باید بررسی کنید گیربکس است. به‌احتمال زیاد گیربکس داغ کرده است.

– دلایل

داغی بیش‌ازحد گیربکس ممکن است به‌دلیل معیوب بودن سنسورهای سرعت، مشکل در سلونوییدهای گیربکس یا لغزش در گیربکس باشد. ماشین را به مکانیک نشان دهید تا مشخص کند که مشکل از کجاست. در ماشین‌های دنده اتومات ممکن است بتوان با بررسی کدهای کامپیوتر آن مشکل را پیدا کرد.

حتما بخوانید: روشن شدن چراغ چک خودرو و ۱۲ دلیل آن

۸. اگر پدال کلاچ درست کار نمی‌کند

اگر در هنگام کلاچ گرفتن مجبور می‌شوید پا را زیاد بالا بیاورید یا بیش‌ازحد پایین ببرید یا کلاچ به‌راحتی آزاد نمی‌شود، ممکن است نشان‌دهنده خرابی گیربکس باشد. در این صورت باید سیستم تنظیم‌کننده کلاچ را مجددا تنظیم کنید.

– دلایل

این مشکل ممکن است به‌دلیل تنظیم نبودن سیستم عملکرد کلاچ مانند سیم یا صفحه کلاچ رخ دهد. اگر کلاچ زیاد پایین است، ممکن است دلیلش نشتی مایع هیدرولیک یا نقص در اتصالات سیستم هیدرولیک باشد که عملکرد صحیح کلاچ به آن بستگی دارد.

اگر کلاچ زیاد بالاست، ممکن است دیسک یا صفحه کلاچ فرسوده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد.

۹. اگر ماشین لرزش دارد و دور موتور بالا می‌رود

اگر گاهی لرزش‌هایی در اتومبیل حس می‌کنید، دلیلش این است که اجزای داخلی سیستم گیربکس دچار ساییدگی شده است. اگر این‌طور باشد، باید هر چه سریع‌تر به آن رسیدگی کنید وگرنه خرج زیادی روی دستتان خواهد گذاشت.

– دلایل

اگر قطعات داخلی سیستم گیربکس فرسوده شده باشند یا روغن گیربکس کافی نباشد، بخش‌های مختلف گیربکس روی هم ساییده می‌شوند و اصطکاک زیادی به وجود می‌آید. به‌همین‌دلیل دور موتور بالا می‌رود و ماشین لرزش و تکان دارد.

۱۰. اگر خودرو روی دنده است اما حرکت نمی‌کند

آیا تاکنون برایتان اتفاق افتاده است که ماشین را روی دنده درایو (در ماشین‌های اتومات) یا روی دنده یک قرار داده‌اید اما حرکت نمی‌کند؟ این مشکل به خرابی گیربکس ارتباط دارد. احتمالا سطح روغن آن کاهش یافته است. این یک مشکل جدی است و باید فورا ماشین را پیش مکانیک ببرید.

– دلایل

اگر سطح روغن گیربکس کاهش یابد، با وجود اینکه خودرو روی دنده قرار دارد، ماشین حرکت نمی‌کند. دلایل کاهش سطح روغن می‌تواند نشت روغن، تعویض نکردن به‌موقع آن یا شکستن دریچه مخصوص آن باشد.

حتما بخوانید: راهنمای جامع تشخیص رنگ خودرو و کارشناسی رنگ

۱۱. اگر اتومبیل‌تان قدرت کافی ندارد

اگر موتور خودرویتان به‌درستی کار می‌کند اما ماشین قدرت کافی ندارد، از علائم خرابی گیربکس است. در این صورت باید آن را به مکانیک نشان دهید.

– دلایل

این مشکل ممکن است به‌دلیل ازکارافتادن قطعات داخلی سیستم یا نشتی روغن گیربکس باشد. دلیل دیگر ممکن است داغ‌شدن بیش‌ازحد گیربکس باشد. وقتی گیربکس داغ می‌کند، یعنی روغن به قسمت‌های داخلی آن نمی‌رسد. این امر باعث می‌شود گیربکس آسیب ببیند.

گیربکس قلب خودروی شماست. معمولا یک خرابی جزئی در یکی از اجزای آن می‌تواند کل سیستم را درگیر کند و به سایر اجزای آن آسیب جدی وارد کند. این کار باعث می‌شود هزینه‌های زیادی را متحمل شوید. برای جلوگیری از این مشکل، به‌محض مشاهده علائم خرابی گیربکس برای رفع آن اقدام کنید.

اگر شما هم در زمینه خرابی گیربکس تجربه‌ای دارید که دانستن آن می‌تواند به خوانندگان ما کمک کند، آن را در میان بگذارید.

/blog/signs-gearbox-failure/amp/
عیب‌یابی خودرو
ثبت درخواست کارشناسی خودرو
درخواست خود را ثبت کنید
نظرات (85)
نظر بدهید
 • آذری

  واقعا عالی بود دستتون درد نکنه

 • آرمان

  این صداها در اغلب خودروهای ایرانی وجود داره مخصوصا تولیدات سایپا وقتی هم به نمایندگی مراجعه کردیم گفت این صداها طبیعیه اما در حقیقت پس از کارکرد چندهزار کیلومتر حتی کمتر ۵۰هزارتا خودرو به تعمیرات اساسی نیاز پیدا میکند

  • محسن

   دقیقا
   تیبا گرفتم از روز اول مشکل گیربکس داره ولی نمایندگی میگه طبیعیه الان سرو صداش و علایمش بیشتر شده

 • علیرضا

  سلام تیبا۲ با۵۰۰۰تاکارکرد توی دنده پنج وتوی سرعت حدود۱۰۰تا یه صدای ریزی عین صدای گیربکس میاد .کسی میدنه‌ علتش چیه

  • منوچهر

   درود بر شما وقت بخیر
   لطفا واضح تر بگید صدا از کدوم قسمت خودروتون میاد تا بتونیم بهتر راهنماییتون کنیم.
   سپاس از دلگرمیتون لطفا ما رو همراهی کنید.

  • علیرضا

   سلام خسته نباشید من موقعی که ماشین رو روشن میکنم میزنم دنده یک میخوام حرکت کنم پامو که نیم کلاچ میگیرم صدای زوزه یا سایش اهن به اهن میاد و بعدش قطع میشه توی سرعتای متفاوت و همچنین دنده های بالاتر این صدا نیست فقط هنگام حرکت این صدا میاد مشکل از کجاست ممنون میشم پاسخ بدید

   • منوچهر

    سلام وقتتون بخیر
    از سلامت لنت های ترمز اطمینان حاصل نمایید نیاز به تعویض دارند.
    امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • S

  سلام لطفا راهنمایی کنین
  وقتی ماشین روشن میکنم کلاج میگیرم قرقره میکنه
  وتو حرکتم همینجور صدا میده، با هربار دنده عوض کردن همی صدارو میده. موقع دنده عوض کردن صداش بیشتر میشه
  میخواسم بدونم ایرادش از چی میتونه باشع؟

  • منوچهر

   درود بر شما وقت بخیر
   خطا از دیسک و صفحه و یا گیربکس میتواند باشد به تعمیرگاه های مجاز مراجعه نمایید.
   سپاس از دلگرمیتون لطفا ما رو همراهی کنید.

 • علی کریمی

  سلام.
  من یک وانت اریسان به تازگی گرفتم . دنده ها بد جا میره ( در مقایسه با پراید که قبلا سوار بودم) و دنده چهار با صدای بدی جا میره . قرچ میکنه. فروشنده گفت مشکل از گیربکس هست . اگه باهاش برم چون پول تعمیر ندارم مشکلی داره؟؟

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   بله گیربکس خودروتون نیاز به تعمیر داره و بهتره پیش از آسیب زدن به قسمتهای دیگه انجامش بدید.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • مهرداد

  سلام‌ .
  ممنون از اطلاعات خوبتون
  من تیبا ۱ دارم.چند روزی هست موقع تعویض دنده انگار فشار زیادی به ماشین وارد میشه (صدای ههههههن) لطف کنید راهنمایی کنید.

  • منوچهر

   درود بر شما وقت بخیر
   دیسک و صفحه خودروتون نیاز به تعمیر داره
   سپاس از دلگرمیتون لطفا ما رو همراهی کنید.

 • محمدحسین

  سلام تیبای من،۱۰هزار تا از تعویض دیسک و صفحش میگذره،وقتی حرکت میکنم یا دنده عوض میکنم و یا ترمز میکنم صدایی شبیه قوت کردن توی لوله ازش در میاد،بنظرتون مشکل چیه؟ممنون اگه راهنمایی کنین

  • منوچهر

   درود بر شما وقت بخیر
   شلنگهای ترمز و بوستر رو بررسی کنید.
   سپاس از دلگرمیتون لطفا ما رو همراهی کنید.

 • معین

  سلام من یه دونه volvo c70دارم موقعی که ماشین سرد هست و دنده رو میزارم رو حالت D یاهمون درایو یک تا دو ثانیه طول میکشه ماشین حرکت کنه اگر گاز بدم ماشین کله میزنه یا پرش میزنه بخواد راه بیوفته ممنون میشم دلیل ابن عیب رو بفرمایید

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   شیر برقی های گیربکس نیاز به سرویس دارد.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • عباس

  سلام پراید مدل ۹۷ خریدم با ۳۴ هزار کارکرد دنده عقبش سخت جا میره و رو اعصابه و هرازگاهی هم دنده های دیگش با اینکه کلاج تا اخر گرفتم ولی جا نمیفته مشکل از چیه کلاج هم هرازگاهی نرم میشه با نیمساعت روندن دوباره سفت میشه

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   دیسک و صفحتون رو تعویض کتیدمشکلتون حل میشه.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • علی

  سلام. من وقتی میخوام دنده معکوس برم در هنگام رها کردن کلاج صدای خرخر یا زوزه شنیده میشه و همینطور موقع سرعت مثال پایین از ۸۰ پام رو از پدال گاز برمیدارم صدای معکوسی دنده زیاد و غیرطبیعی ولی پام رو روی پدال گاز میزارم صدا قطع میشه.نکته اینکه من ماشیم ۴۰هزار کیلومتر راه رفته ولی روغن گیربوکس عوض نشده امکانش هست روغن کم کرده یا کثیف شده یا مشکل اساسی؟؟

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   خیر مشکل از گیربکس است و نیاز به تعمیر دارد.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • سید برهان

  با سلام و وقت بخیر، ماشینم ۲۰۶ اس دی v2 هس. وقتی حالت ساکن هس و دنده خلاصه صدا لق لق میاد از سمت گیربکس، کلاج که میگیرم رفع میشه. خیلی نگرانم، ممنونم میشم راهکار رو بگین، متشکرم.

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   اگر به محض این که پاتون رو روی کلاچ میزارید صدا قطع میشه بوش دوشاخه کلاچ معیوب است .
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • ایوب

  سلام و احترام دارم خدمت عزیزان خسته نباشید
  خودروی بنده جک j3سدان هستش
  در دور ۶۰تا ۸۰کیلومتر در این بین خودروی بنده شروع به لرزش میکنه و بعد از ۸۰ یا پایین تر از ۶۰ دیگه لرزشی نداره
  بیشتر در سربالایی ها جاده مستقیم هم باشه شدت لرزش بیشتر احساس میشه
  بین دنده ۳و چهار
  گیربکس کاملا سالم

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   سه شاخه پلوس و میله پلوس رو بررسی کنید مشکلتون حل میشه.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • ایوب

  راهنمایی کنید مشکل از کجاست ممنون میشم

  • منوچهر

   خدمتتون ارسال کردم بزرگوار.

 • میلاد

  سلام و درود
  ماشینم ۲۰۶ تیپ ۲هستش .موقع حرکت وقتی پا از روی گاز برمیدارم غرغر می‌کنه یه ذره جلو سرعت هم میگیره مثل اینکه گیره

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   وضعیت ترمز دستی و درگیر بودن چرخ های جلو رو بررسی کنید لطفا.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • Erfan

  سلام من ماشینم سوناتا ۲۰۱۰هستش بیرون گاز زیاددادم بعد دور موتور از سه بالاتر نمیاد به نظر شما مشکل از کجاست نه چراغ چکی روشنه نه چیزی

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   معمولا در صورت خرابی سنسور کیلومتر این حالت اتفاق میفتد.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • محمد

  سلام چند روز پیش سه شاخه داخل مشعلی خورد شد عوض کردم اما باز هم اون صدا میاد چند روزی باش جرخیدم تادصدا بیشتر شد یعنی در حدی فرمان میپیچدم قفل میشد بردم تعمیر گاه. دنده دشنی عوض کردم وروی دنده دشنی زخمی بودن امروز که دوباره همان صدادمیدا مثل ساییدن یا خرخر کردن از چیه ممنونمدراهنمای کنیدد

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   حتما باید قبل از دنده دیشلی ها از سلامت گلدونی اطمینن حاصل میکردید.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • امیر

  سلام، ماشین من در حالت حرکت وقتی که پدال گاز رو رها می کنم و ماشین در حال کاهش سرعت هست، یک صدای ممتد میدهف دلیلش چی می تونه باشه؟( ماشین اتوماتیک هستش)

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   لطفا بگید صدا از کدوم قسمت خودروتون هست تا بتونم کمکتون کنم بطور مثال از چرخ، از موتور ،از گیربکس، از داخل اتاق و ….
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • بهرام قدرت ابادی

  من ماشینم وقتی گاز میدم به دورموتور ۴و۵ میرسه پامو از روی گاز برمیدارم صدای تق تق بلندی میده بعد یه گاز کوچیک میدم درست میشه انگار یه چی درمیاد

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   سیستم اگزوزتون و مسیر خروجیتون رو باید چک کنید.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • علی

  با عرض سلام من مشعلی پولس عوض کردم و واسکازین ماشین خالی شد استا بهم گفت اگر تا شهرتون باهش بری مشکلی برای ماشین پیش نمیات مسافت شهرمون حدود ۲۰ کیلومتر است در این حالت گیربکس (پراید) بدون واسکازین کار کرد و زمانی که رسیدم واسکازین ریختم تو موتور اما بعد چند دقیقه یه صدا تو موتور افتاد آیا کارد ماشین توی این مدت حدود بیست دقیقه بدون واسکازین مشکلی ایجاد کرده

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   بله قطعا آسیب هایی رو به گیربکس ولرد کرده .
   شما به هیچ وجه نباید با خودرویی که واسکازین ندارد اقدام به رانندگی میکردید.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • سعید

  سلام وقتتون بخیر
  من تیبا۲ مدل ۹۸ ،۳۰ تا کار دارم موقعی درجا کار کردن ماشین صدای قر قر میاد از موتور وقتی کلاج رو میگیرم قطع میشه ووقتی هم ماشینو تو دنده ۱ میزارم یا دنده عقب واسه حرکت کله اتاق شروع میکنه به لرزیدن وقتی حرکت میکنم درست میشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  سپاس.

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   دیسک و صفحه و بلبرینگ خودروتون نیاز به تعویض داره و بعد از تعویضش مشکلتون حل میشه.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • حسین زمانی

  باسلام من تازه واشر سر سیلندر سمند ای آف سون عوض کردم متور خیلی داغ می‌کنه قبل از تعویض اینجور نبود علت چیست باتشکر از سما

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   احتمال از خرابی جنس واشر سر سیلندر و یا ضعف تعمیرکار در اسمبل کردن موتور وجود دارد.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • حسین

  سلام من تیگو۵دارم رو حالت اوتومات که رانندگی میکنم بین سرعت ۱۶۰تا۱۷۰رانندگی میکنم یه صدی تق تق چند ثانیه ای میاد و قطع میشه علتش چیه

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   لطفا بفرمایید صدا رو از کدوم قسمت خودرو حس میکنید تا بتونم بهتر کمکتون کنم.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • امیررضا

  سلام خودروی من تیبا ی صدای هوم مانند میاد تو سرعت و پام روی گاز میذارم صدا قطع میشه ، پامو رو کلاچ میذارم صدا خیلی کم میشه ولی اون زیر دقت کنی بازم صداش هست نمیدونم مشکل چیه

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   گیربکس و دیفرانسیل خودروتون باید مورد بررسی و تعمیر قرار بگیره.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • محمد

  سلام.
  لطفا لطفا راهنمایی کنید !
  ماشین سایناS صفر دارم
  چرا در بعضی مواقع هنگامی که میخوام بزنم تو دنده چه درحال حرکت و چه ایستاده.دقیقا میخوام برم به دنده مورد نیاز یه ضربه به گیربکس میخوره.خودم احساس میکنم..
  ناگفته نماند یک بار هم تو ترافیک بعد از چند دقیقه داخل ترافیک به سختی میرفت تو دنده
  و چون این اتفاق مدام نیست.به مکانیکی میگم میگن الان مشکل نداره این سالمه.
  اما میدونم که یه جای کار میلنگه

  راهنمایی کنید

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   متاسفانه در بسیاری از موارد این ایرادات در این خانواده خودروها مشاهده شده و اکثرا مربوط به سیستم کلاچ و دیسک و صفحه می باشد.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • مبین

  سلام ماشین من هیوندا کوپه هستش دنده ۲ یه ۳ خیلی دیر تعویض می‌کنه و گاهی دنده عقب که میدم اصلا حرکت نمیکنه مثل اینکه دنده جا مفرده مشکل چیه همه چی سالمه چراغ چکم روشن با دستگاه رفع نشد

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   اینکه چراغ چک خودروتون روشن هست قطعا خرابی ای در خودروتون وجود داره و شما نباید خطا رو پاک کنید و باید درصدد رفع خطا اقدام کنید.
   مشکل دنده ها هم از شیر برقی های داخل گیربکس میتونه باشه.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • علی

  سلام.۴۰۵ دارم.مدل ۹۳.از روزی که گرفتم مشکل شتاب داره.دیر به سرعت مورد نظر میرسه.دیسک و صفحه هم عوض کردم حل نشد.کامپیوتر هم ریمپ کردم تاثیری نداشت.ممکنه از گیر بکس باشه؟

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   کارکرد خودوتون چند هزار کیلومتر هست و آیا تا بحال تعمیرات موتور روی خودروتون انجام شده ؟
   به عوامل متعددی از جمله فشار پمپ بنزین و فشار کمپرس داخل موتور هم بستگی داره که باید به صورت مرحله ای مورد بررسی قرار بگیره.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • یاشار

  سلام وقت بخیر پراید دارم وقتی دنده یکو کمی پر میکنم بعد گازو ول میکنم ماشین تو اون حالتی که دل میزنه یکمم صدای قرچ قرچ پیدا کرده .ترمزم میگیرم یکم همون صدا ضعیفتر به گوش میرسه ،لنت و جلوبندی عوض کردم هنوز هست هرچند کمتر .ممنون از راهنمایی تون

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   کمک فنرها و اتصالات رو مجددا چک کنید.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • علی

  سلام وقت بخیر ماشین بنده پژو پارس هست وقتی سرعت تقریبا ۸۰میرسه یه صدای زوزه میاد وقتی کلاچ رو می گیرم و دنده رو عوض می کنم هنوز صدا میده بنظرم دیفرانسیل نظر کارشناس محترم رومیخواستم بدونم و اینکه تقریبا چقدر خرج داره؟

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   بلی دیفرانسیل خودروتون معیوب است و نیاز به تعمیر داره.
   باید باز بشه تا مشخص بشه که چقدر خرابی داره و هزینه اش مشخص بشه.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • داود

  با سلام و خسته نباشید ماشین من تیبا هست و از دنده سه به بعد وقتی که دور موتور بالا میره حدود ۲۵۰۰ یه صدای شبیه به گیر کردن لاستیک به بدنه آروم ازش میاد و پامو که روی کلاچ میزارم از بین میره و وقتی فرمون ماشینو یه یک سمت میچرخونم یکم بیشتر میشه البته ماشینم هیچ گونه لاستیک سابی نداره. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   ابتدا تسمه هاتون رو چک کنید و از سلامتشون اطمینان حاصل نمایید و سپس به سراغ گیربکس برای رفع عیب باید بروید.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • چمشید

  سلام خسته نباشید من ماشینم پژو صندوق داره تیپ دو است چند روزه بعد از اینکه تو دسنداز افتادم از قسمت جلو سمت شاگرد یا جلو ماشین صدای ناله زیادمیادکلاچ را میگیرم یا مقداری گاز میدم یا پدال گاز را ول میکنم قطع میشه مطمئن نیستم اما به نظرم از گیربکس است دنده ها راحت جا می رن میشه لطفا راهنمایی بفرمائید

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   سیستم جلوبندی خودروتون معیوب است و باید مورد بررسی قرار بگیرد.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • داود

  با سلام و خسته نباشید.
  ماشین من تیبا مدل ۹۳ هست و مشکلم اینه که ماشینم بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت نمیره و وقتی که بیشتر گاز میدم احساس میکنم به ماشین داره خیلی زیاد فشار میاد انژکتور ماشین رو هم تازه شستم و لی بارم مشکل حل نشد.
  ممنونم از راهنمایی های خوبتون.

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   فشار پمپ بنزین رو بررسی کنید.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • نوید

  سلام و درود
  ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیار قرار دادید.من ساینا s تحویل گرفتم. دنده ۱ و دور موتور پایین صدای زوزه میاد سرعت از ۶۰ به بالا هم انگار صدای باد میاد داخل مثل وووو . نمایندگی بابت گیربکس زیر بار نرفت گفت روزه را کاری نمیکنه. بلبرینگ چرخ چک کرد سالم بود درا هم رگلاژ بود. یکی گفت اون صدای وووو هم برای گیربکسه. کالج را میگیرم صدا قطع میشه . رها که میکنم باز برمیگرده

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   بله متاسفانه کیفیت پایین متریال در خودروهای تولید داخل باعث مشاهده موارد این چنینی در این خودروها میباشد.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 • امبر محمد

  سلام خسته نباشید.من ماشین ام پرایده یه صدای هوووووو مانند ممتدی از موتور میاد که وقتی کلاج و میگیرم قطع میشه ولی حالت عادی مخصوصا حالت خلاص و ساکن صداش زیاد میاد.مشکل چیه.

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   بلبرینگ کلاچ خودروتون معیوب است و نیاز به تعویض دارد.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 • امیر

  سلام وقت بخیر،خودروی ۴۰۵ من از یک هفته پیش یک مقدار جزئی تغییر صدا داده که شبیه به سوراخ بودن اگزوز مقداری بم شده صدای ماشین،از چند روز پیش هم یک صدای قر قر ممتد از دور موتور ۲.۵ به بالا ایجاد میشه که در حالت خلاص این صدا نیست،نمیدونم دو صدا به هم مربوط میشه یا نه اما شرح مشکلم به این حالت بود،ممنون میشم بتونید راهنماییم کنید.متشکرم

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   با توجه به توضیحاتتون امکان خرابی در سیستم اگزوز خودروتون وجود داره و کل قسمت اگزوز رو از گلویی اگزوز تا انتها مورد بررسی و نشتی یابی قرار بدید.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 • محمد

  سلام پراید ۸۷ دارم دنده۱ حرکت میکنم یا دور میزنم از زیر صدای تق تق شدید میاد یا ضربه میزنه ممنون راهنمایی کنید

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   سر پلوس ها و جلوبندی رو مورد بررسی قرار بدید.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 • کامران

  سلام و درود خدمت استاد بزرگوار
  بنده ریو مدل ۸۷ دارم وقتی ماشین سرده هیچ مشکلی نداره ولی گرم که میشه در حالت حرکت صدای زوزه میاد بعد ماشین رو که خلاص میکنم قطع میشه تو همه سرعتی همینه
  اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   دیفرانسیل خودروتون نیاز به تعمیر داره.
   اگر صدا از چرخ های عقب در حال حرکت هست بلبرینگهای چرخ عقب رو چک کنید.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 • سعید

  با سلام و خسته نباشید ماشین من ۲۰۶ تیپ ۵ هستش امروز صفحه دیسک نو عوض کردم الان دنده ۲ صدای خرخر میاد توی استارت اول هم بعد نصب صفحه دیسک توی حالت درجا یه صدای ژوووووو میومد که قطع شد اون صدا بعدش دنده ۲ در حالت حرکت صدای خررررر خرررر میاد

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   بلبرینک کلاچ معوب است.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 • فرزاد

  سلام ماشین من ۲۰۶تیپ ۲هست گیربکس ماشین من سالم بدون صدابود ولی درحال حرکت تواتوبان از دنده ۴به۵ تعویض کردم انگار خلاص بود گاز نمیخورد ولی بقیه دنده ها خوب جا می رفت ولی فرداش دنده عقب گذاشتم دیگه از دنده عقب خارج نشدروغن گیربکس ریختم دنده ها جامیره به جزدنده ۵ولی موقع خلاص بودن یه صدایی میادموقع که کلاج میگیرم صداقطع میشه لطفا اگه میشه راهنمائی کنید ممنون میشم

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   گیربکس خودوتون نیاز به تعمیر داره و به تعمیرگاههای مجاز مراجعه نمایید.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 • مهدی

  سلام ماشین من‌ دناپلاس دنده ای هست کلا سه هزار تا کار کرده است ماشین درجا کار میکنه تق تق صدا میده کلاج میگیریم و گاز میدیم صدا قطع میشه لطفا راهنمایی کنید

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   بلبرینگ کلاچ خودروتون معیوب است ونیاز به تعویض داره.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 • محمدرضا

  سلام به تازگی پلوسهای ماشینم که ۴۰۵ هست رو عوز کردم
  ولی الان موقع ترمز یا تو.ترافیک حس میکنم تقه میزنه یه وقتایی هم صدای بلبرینگ گشاد که قرقره میکنه ولی صدا کم هست
  نظر کارشناسیتون چیه
  مال گی بکسه یه مشعلی پلوس

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   باید خودرو رو جک بزنید و متعلقات رو مورد بررسی قرار بدین خرابی از تمام قسمتهای انتقال قدرت و حتی دیسک خودرو ممکن هست باشه.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 • بهرام

  سلام. وقت بخیر
  من ۲۰۶ صندوقدار گیربکس رانایی دارم. بتازگی دیسک و صفحه رو عوض کردم. متاسفانه بعد از حدود ۳ ماه سیم کلاچ دچار لقی شد که بعد از رگلاژ بسیار سفت و همراه با صدا گردید. مجبور به تعویض شدم، حالا اینبار بعد از ۱ هفته مجدد همون مشکل بوجود آمده، بنظرتون مشکل از کجاست ؟ با اینکه اینبار مطمئن هستم که سیم کلاچ شرکتی استاندارد گرفتم

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   امکان خرابی دیسک و صفحه وجود دارد.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 • نادر

  سلام .
  ماشینم برلیانس دنده اتوماته. در حین حرکت با فاصله های کوتاه خودبخود ترمز میگیره و چهارچرخ قفل میشه. هرلحظه امکان تصادف و برخورد خودرو عقبی هست. بخاطر همین جرات نکردم حتی برای تعمیر از پارکینگ خارجش کنم کسی هم علتش رو تشخیص نداد

  • منوچهر

   سلام وقتتون بخیر
   مشکل از ایسیو ای بی اس هست و بهتره خودروتون رو بایدک کش به نمایندگی مجاز انتقال بدین.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید