صفر تا صد دودی کردن شیشه ماشین و حد مجاز آن

19 262,208

شاید شما هم به فکر دودی کردن شیشه ماشین افتاده باشید؛ مثلا از این نوع شیشه‌ها خوشتان می‌آید و شاید هم به دلایل دیگری چنین تصمیمی گرفته‌اید. در هر حال، باید بدانید که داستان به همین سادگی‌ها نیست و قواعد و موضوعاتی در این میان وجود دارد. پس نمی‌توانید بدون دانستن همه‌چیز درباره دودی‌کردن شیشه‌ها اقدام کنید و دست‌به‌کار شوید. در این مقاله درباره همه این‌ها برایتان توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

دلایل دودی کردن شیشه خودرو

دلایل مختلفی برای دودی‌کردن شیشه ماشین وجود دارند. بعضی‌ها از این شیشه‌ها خوششان می‌آید و بعضی به دلایل امنیتی یا جلوگیری از تابش نور خورشید به درون خودرو به سراغ شیشه‌های دودی می‌روند. مثلا در شهرهای جنوبی کشور به‌خاطر حرارت زیاد هوا و تابش مستقیم نور خورشید، از شیشه‌های دودی استفاده می‌کنند.

promotion banner

جریمه دودی کردن شیشه ماشین و قوانین راهنمایی و رانندگی درباره آن

باید بدانید که تیره‌کردن شیشه ماشین با برچسب یا از راه‌های دیگر باید در چارچوب قوانین راهنمایی و رانندگی صورت بگیرد. در غیر این صورت، جریمه به‌همراه خواهد داشت. در ایران، ۳۵ تا ۴۰ درصد از دودی‌کردن شیشه‌های ماشین مجاز است. در واقع، تیرگی و دودی‌بودن شیشه‌ها باید به‌حدی باشد که سرنشینان خودرو مشخص باشند.

این موضوع برای افرادی که در گروه مقامات کشوری قرار دارند، کمی متفاوت است و امکان استفاده از شیشه‌هایی با درصد دودی‌بودن بیشتر وجود دارد. اصلا دلیل اینکه خودروهای سیاسی و دیپلماتیک دارای شیشه‌های دودی و تیره‌اند، دیدن‌نشدن افراد درون خودروست. اگر تیرگی شیشه‌های خودرو از حد مجاز دودی شیشه ماشین بگذرد، پلیس راهنمایی و رانندگی می‌تواند صاحب آن را جریمه یا حتی خودرو را توقیف کند.

حتما بخوانید: استعلام خلافی خودرو؛ چگونه خلافی خودرو را کم کنیم؟

شرایط خاص دودی کردن شیشه خودرو

علاوه بر راهنمایی و رانندگی، مراکز معاینه فنی هم برای دودی کردن شیشه خودرو قواعدی را در نظر می‌گیرند. برای نمونه، این مرکز اجازه دودی‌کردن شیشه عقب خودروها را صادر نمی‌کند. اگر خودرویی دارای شیشه عقبی باشد که برچسب دودی‌کردن دارد، مراکز معاینه فنی به آن برگه معاینه را نمی‌دهند. دلیل این مخالفت و ممنوعیت هم ریشه در امنیت رانندگی دارد. راننده‌ای که شیشه عقب را دودی می‌کند، بخشی از دید عقب خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند با ایمنی کامل به رانندگی مشغول شود. البته دقت کنید که حالتی استثنایی هم در این زمینه وجود دارد. چه حالتی؟ اگر دودیِ شیشه، فابریک کارخانه باشد و با برچسب ایجاد نشده باشد (یعنی از داخل کارخانه، شیشه‌ها به شکل دودی تهیه و تولید شده باشند) دیگر مشکلی وجود نخواهد داشت و مراکز معاینه فنی مشکلی با این قضیه نخواهند داشت. البته این حالت هم در صورتی مجاز است که پلیس بتواند سرنشینان را از فاصله کمتر از ۳ متر مشاهده کند. در این صورت، برگه معاینه فنی خودرویی که شیشه دودی دارد، بی‌مشکل صادر خواهد شد.

دودی کردن شیشه ماشین

آموزش نحوه دودی کردن شیشه ماشین

روش دودی کردن شیشه ماشین چیست؟ راه‌های مختلفی وجود دارد. اجازه بدهید که درباره این راه‌ها برایتان صحبت کنیم:

 •       دودی‌کردن شیشه ماشین در کارخانه
 •       دودی‌کردن شیشه به‌طور دستی

۱. دودی کردن شیشه ماشین در کارخانه

بعضی از خودروها از همان ابتدا دارای شیشه‌های دودی هستند و در کارخانه، این فرایند را پشت سر می‌گذارند. کارخانه‌ها هم براساس قوانین راهنمایی‌ورانندگی و طبق استانداردهای تعریف‌شده برای این کار، اقدام به دودی‌کردن می‌کنند.

۲. دودی‌کردن شیشه به‌طور دستی

برای اینکه شیشه خودرو را به‌طور دستی دودی کنید، نیاز به برچسب و ابزارهایی از جمله: کاتِر، کاردک، لیسه، هیتر، سشوار خانگی یا صنعتی و… دارید. برای چسباندن برچسب روی شیشه خودرو و دودی‌کردن آن نیاز به تمرکز و دقت هم وجود دارد. این کار مهارت بالایی می‌طلبد و نباید بگذارید که گردوغبار زیر برچسب دودیِ شیشه جمع شود.

نکات مهم در نصب برچسب

برای دودی کردن شیشه ماشین باید به نکاتی دقت کنید. برای نمونه، موارد زیر را به‌خاطر بسپارید:

 •       یادتان باشد که چسباندن برچسب دودی به شیشه ماشین به تجهیزات خاص و مهارتی عجیب وغریب نیاز ندارد اما باید دقت کنید و با تمرکز کارتان را پیش ببرید تا نتیجه کار تمیز و مناسب شود.
 •       در نظر بگیرید که اگر میزان دودی‌بودن شیشه‌های عقب و جلو به یک‌ اندازه باشد، زیبایی ظاهری بیشتری به‌وجود خواهد آمد.
 •       برخی از برچسب‌های دودی کردن شیشه ماشین ضد اشعه ماورابنفش هستند. قیمت این برچسب‌ها نسبت به موارد عادی بیشتر است.
 •       بعد از اینکه برچسب‌ها را به شیشه‌های خودرو می‌زنید، دست‌کم یک روز از خودرو استفاده نکنید تا چسبندگی برچسب‌ها به‌خوبی روی شیشه اثبات شود.
 •       نصب برچسب دودی برای خودروهایی که شیشه‌هایی معقر دارند، کمی سخت‌تر است. برای نمونه، شیشه عقب پژو ۲۰۶ کمی معقر و خمیده است و همین باعث می‌شود که کار دودی کردن شیشه ماشین کمی سخت‌تر شود و به دقت بیشتری هم نیاز داشته باشد.

حتما بخوانید: مقایسه کیا سراتو، هیوندا اکسنت و مزدا۳

 انواع شیشه دودی ماشین

برچسب‌ها هم به شکل معمولی و هم با قابلیت جلوگیری از نفوذ اشعه فرابنفش در دسترس هستند. برچسب‌هایی با این ویژگی (برچسب‌های uv) گران‌ترند و البته کیفیت بهتری هم دارند. باید بدانید که طیف‌های وسیعی از قیمت برای برچسب‌های دودی موجود است. هرچقدر که برچسب باکیفیت‌تری خریداری کنید، امکان اینکه خراب شود هم کمتر خواهد بود.

عمر برچسب دودی

برچسب‌های بی‌کیفیت بعد از مدتی حباب‌های داخلشان را از دست می‌دهند و از شیشه جدا می‌شوند. اگر برچسبی با جنس خوب تهیه کنید، تا حدود ۱۰ سال برایتان کار خواهد کرد.

دودی کردن شیشه ماشین معایب و مزایای دودی کردن

اجازه بدهید که از مزایا و معایب دودی کردن شیشه ماشین هم برایتان بگوییم تا اگر قصد این کار را دارید، آگاهانه‌تر در مسیرش گام بردارید:

مزایا

دودی‌کردن شیشه‌های خودرو هم می‌تواند مانع تابش نور خورشید شود و فضای کابین را خنک‌تر کند و هم مزایای دیگری مانند افزایش مقاومت شیشه‌ها را به‌همراه دارد. برای مثال، اگر شیشه‌ها ضربه بخورند و آسیب ببینند، وجود برچسب دودی‌کردن مانع از ریزش آن‌ها می‌شود و ثبات شیشه را تاحدی حفظ می‌کند. در واقع، وجود برچسب شیشه دودی در حوادثی که با شکستن شیشه‌های خودرو همراه‌اند، می‌تواند در حفظ سلامت سرنشینان و راننده نقش داشته باشد.

دودی‌کردن شیشه‌ها می‌تواند مانع از خش‌افتادن آن‌ها هم شود. رنگ‌آمیزی شیشه‌ها و برچسب‌زدن به آن‌ها راهی برای افزایش مقاومتشان دربرابر خط‌وخش است. شیشه‌ای که مخدوش نشود هم رانندگی را ایمن‌تر و راحت‌تر می‌کند و هم زیبایی بیشتری دارد.

در کنار ظاهر شیک و زیبای اتومبیلی که شیشه‌های دودی دارد، وسایل داخل کابین هم از نور خورشید در امان می‌مانند و کمتر دچار آسیب می‌شوند.

حتما بخوانید: چطور خودروی‌مان را سریع و بی‌دردسر بفروشیم؟

معایب

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در زمینه دودی کردن شیشه ماشین وجود دارد، این است که می‌تواند دید راننده را مخدوش کند. اگر راننده به‌خوبی نتواند پشت سر خود را ببیند، احتمال بروز تصادفات رانندگی وجود خواهد داشت. از همین روی است که راهنمایی‌ورانندگی و پلیس مخالف بالابودن درصد تیرگی شیشه خودروها هستند.

اما اگر تیرگی شیشه‌ها استاندارد باشد، مشکلی پیش نمی‌آید و سرنشینان هم راحت‌تر خواهند بود و حریم خصوصی‌شان حفظ می‌شود. برای همین است که بسیاری از شرکت‌های معروف تولید خودرو در دنیا، اقدام به دودی‌کردن شیشه‌های کناری و عقب می‌کنند و فقط شیشه راننده را ساده نگه می‌دارند.

دودی کردن شیشه ماشین

قیمت دودی کردن شیشه ماشین چقدر است؟

قیمت برچسب‌هایی که برای دودی‌کردن شیشه در بازار به‌فروش می‌رسند به عوامل مختلفی بستگی دارد. هم نوع و کیفیت برچسب‌ها با هم فرق دارند و هم اینکه هر مدل از خودروها برچسب مربوط به خود را می‌خواهند. برچسب دودی کردن ماشین برای مدل‌های بالاتر و گران‌تر هزینه بیشتری خواهد داشت. اما به‌طور کلی، طیف قیمتی که باید برای خرید برچسب دودی شیشه بپردازید از حدود ۱۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و به بیش از یک میلیون تومان هم می‌رسد.

در آخر

دودی‌ کردن شیشه ماشین تاحد زیادی به سلیقه افراد وابسته است. بعضی‌ها دوست دارند که خودرویی با شیشه‌های دودی داشته باشند. بعضی‌ها هم به‌خاطر مسائل دیگر این کار را می‌کنند که در متن به آنها اشاره شد. در هر حال، باید بدانید که این کار نیاز به رعایت قوانینی دارد که از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی بررسی می‌شود و امکان دارد با تجاوز از حد قانونی تیرگی شیشه‌ها، توقیف و جریمه‌هایی در انتظارتان باشد. در انتخاب برچسب برای دودی‌کردن شیشه‌ها هم باید دقت کافی به‌خرج بدهید. چون در غیر این صورت، جنسی بی‌کیفیت به‌زودی خراب می‌شود و نیاز به تعویض خواهد داشت. شما از شیشه‌های دودی استقبال می‌کنید؟ نظرتان درباره‌شان چیست؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
19 نظرات
 1. محمدرضا
  محمدرضا می گوید

  من بندرعباس هستم تو شهر ما شیشه دودی لازمه چون باعث میشه گرما و آفتاب که به داخل ماشین نفوذ کنه روکش صندلی ها رو دری های ماشین اسیب ببینه

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر

   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 2. حمیدرضا
  حمیدرضا می گوید

  سلام بسیار مفید بود ممنون

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر

   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید

 3. دختر ایران زمین
  دختر ایران زمین می گوید

  سلام ممنون بابت اطلاعاتی که دادید مفید بود

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر

   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید

 4. محمود
  محمود می گوید

  سلام پژو پارس tu5دارم ،ماشین خشک هست
  شیشه ها رو چند درصد دودی کنم ؟

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   طبق آخرین قانون باید از فاصله ۳ متری داخل ماشین دید داشته باشد.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

  2. Razeyeh
   Razeyeh می گوید

   سلام
   راجب شیشه جلوچیزی گفته نشده
   برای معاینه فنی اگ شیشه جلو دودی باشه مشکلی پیش نمیاد؟

   1. منوچهر
    منوچهر می گوید

    اگر داخل خودرو قابل رویت نباشه امکان اخذ معاینه فنی وجود ندارد.

 5. Razeyeh
  Razeyeh می گوید

  شیشه جلودودی باشه برای معاینه فنی مشکلی بوجودنمیاد؟

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   اگر داخل ماشین قابل رویت نباشه اکان اخذ معاینه فنی نیست.

 6. سپنتاآریا
  سپنتاآریا می گوید

  سلام
  وقت بخیر
  ممکن بفرمایین چندمتربرچسب برای دودی کردن تمام شیشه های طرفین+شیشه عقب سمند
  نیازه؟
  وبرای شیشه جلوسمندچندمترنیازه؟

  میخوام شیشه های دوطرف وعقب ماشینم دودی هفت رنگ بزنم
  شیشه جلوهم برچسب سولار

  میخوام اینترنتی سفارش بدم
  فقط متراژموردنیازنمیدونم چقدره

  لطفاراهنمایی بفرمایین
  سپاس

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام
   طبق اخرین اخبار باید از فاصله ۵ متری داخل ماشین دیده شود.

 7. امیر
  امیر می گوید

  خب من یه جوونم از نظر من حریم خصوصی و امنیت خیلی مهمه
  شیشه های دودی جهت حفظ حریم خصوصی خیلی کاربردیه و عدم دودی بودنش لطمه زننده به حریم خصوصی محسوب میشه.
  از طرفی برای جلوگیری از تابش نور و راحتی سرنشین ها و زیبایی ماشین خیلی تاثیر داره
  صد درصد دودی کردن شیشه ماشین تو زیباسازی و اسپرت کردن ماشین کاربردیه
  دقیقا از اخرین تغییرات قانونی در این مورد اگاه نیستم اما اگر جریمه زیادی نداشته باشه میصرفه به جریمه شدن و دودی کردن
  البته شیشه دودی فکر میکنم خیلی بهتر باشه بازم اطلاعی از شیشه دودی ندارم اما شیشه های دودی معمولا این قابلیت رو دارن که از داخل بیرون نمایان باشه ولی از بیرون داخل نامعلوم باشه..
  کاش بشه همچین شیشه هایی رو پیدا کرد

 8. سهیل
  سهیل می گوید

  سلام وقت شما بخیر
  ماشین من پژو ۲۰۷i پانوراما هستش ایا از شیشه دودی ۵٪ استفاده کنم به مشکل بر میخورم ؟؟؟؟؟؟

  1. کارشناس کارنامه
   کارشناس کارنامه می گوید

   سلام وقت بخیر
   خیر مشکلی نیست اگر از فاصله ۲متری داخل ماشین قابل رویت باشد.
   ممنون از دیدگاه خوبتون ،امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه ،در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 9. می گوید

  سلام وقت بخیر امکانش هس شیشه دودی جوری باشه ک هر وقت دلمون خواست دودی باشه هم هر وقت دلمون خواست دودی نباش و شیشه عادی باشه و تنظیمش با ما باشه باید چی کار کرد برا این موضوع؟

 10. ابوالفضل
  ابوالفضل می گوید

  سلام وقت بخیر .
  شیشه دودی جلو پراید کارخانه خرید کردم میخام بدونم فصل زمستان یا در شب معایب داره؟
  ممنون

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.