تعویض موتور خودرو، هزینه و مراحل قانونی آن

71 80,144

تعویض موتور خودرو در بیشتر موارد کار عاقلانه‌ای به نظر نمی‌رسد و هزینه آن آن‌قدر زیاد است که اگر کل ماشین را عوض کنید بهتر است. تازه فقط هزینه نیست؛ برخلاف قطعاتی مانند گیربکس، دینام، باتری و لاستیک، تعویض موتور خودرو به مجوز راهنمایی و رانندگی نیاز دارد. قوانین تعویض موتور خودرو تا حدودی سختگیرانه و پیچیده هستند و اگر به‌صورت غیرقانونی این کار را انجام دهید، جریمه خواهید شد. در این مطلب می‌خواهیم درباره تعویض موتور خودرو و تمام مراحل قانونی آن صحبت کنیم.

دلایل تعویض موتور خودرو

تعویض موتور خودرو به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. برخی از این دلایل عبارت‌اند از:

۱. آسیب‌دیدگی شدید ناشی از تصادف

اگر به‌گونه‌ای تصادف کرده باشید که به موتور آسیب شدیدی وارد شده باشد، طوری که مکانیک تشخیص بدهد موتور خودرو باید تعویض شود، باید این کار را انجام بدهید. در غیر این صورت خطرناک خواهد بود.

۲. ترک‌خوردگی بلوک موتور

بلوک موتور محفظه‌ای است که همه قطعات احتراق داخلی را در خود جای داده است و جلوی ورود گرما و فشار زیاد را می‌گیرد. با گذشت زمان، گرما و فشار شدید بلوک موتور را ضعیف می‌کند و ممکن است ترک بخورد. معمولا با سرویس و نگهداری به‌موقع و برطرف‌کردن گرمای بیش‌ازحد موتور می‌توانید از این مشکل جلوگیری کنید؛ اما اگر کار به آنجا بکشد باید موتور را تعویض کنید.

۳. مشکلات اگزوز

اگزوز خودرو نشان می‌دهد که موتور شما سالم است یا نه. رنگ دود اگزوز اگر بیش‌ازحد سیاه باشد، معمولا نشان‌دهنده سوختن بیش از حد سوخت یا احتراق ناقص است و البته ممکن است دلایل دیگری هم داشته باشد. دود آبی نشان‌دهنده روغن سوزی است. دود سفید خیلی غلیظ نشانه ترکیدن واشر سرسیلندر و نشتی شدید مایع خنک‌کننده است. اگر تا این اندازه مشکل وجود داشته باشد، ممکن است به موتور جدید نیاز داشته باشید.

حتما بخوانید: علائم خرابی اگزوز؛ از کجا بفهمیم کی زمان تعویض اگزوز رسیده است؟

۴. براده‌های فلزی در روغن

تعویض مکرر روغن عمر موتور خودرو را افزایش می‌دهد. اگر در روغن موتور براده‌های فلزی وجود داشته باشد نشان می‌دهد که موتور خودرو قدیمی شده است. زیرا قطعات موتور آن‌قدر فرسوده‌اند که در روغن موتور حل می‌شوند.

 

تعویض موتور خودرو

مراحل قانونی تعویض موتور خودرو

با اینکه معمولا توصیه می‌شود وقتی خودرو به مرحله تعویض می‌رسد کل خودرو را عوض کنید نه موتور را، گاهی پیش می‌آید که به‌دلایل احساسی حاضر به تعویض خودرو نیستید و ترجیح می‌دهید موتور آن را تعویض کنید. اگر به قصد ارتقای موتور ماشین می‌خواهید آن را تعویض کنید از نظر قانونی نمی‌توانید این کار را انجام دهید. یعنی فقط زمانی می‌توانید مجوز بگیرید که کارشناس تشخیص دهد موتور شما مشکل دارد و فقط به این دلیل قصد تعویض آن را دارید. بنابراین درست همان موتور را که از نظر تیپ، حجم، تعداد سیلندرها و نوع سوخت مصرفی با آن مطابقت دارد خریداری کنید.

برای این کار باید به این صورت مراحل قانونی را طی کنید:

مرحله اول؛ دریافت مجوز

ابتدا باید از پلیس راهور برای دریافت مجوز اقدام کنید. این نامه باید مهر پلیس راهور را داشته باشد.

مرحله دوم؛ مراجعه به تعویض پلاک

با داشتن این مجوز به مرکز تعویض پلاک مراجعه کنید. اگر این امکان برایتان وجود ندارد، نماینده شما که وکالت‌نامه معتبر از جانب شما دارد می‌تواند به‌جای شما حضور پیدا کند.

مدارک خودرو و مدارک شناسایی خودتان مانند کارت ملی یا شناسنامه را همراه ببرید. برگه عدم خلافی را هم باید از قبل گرفته باشید و آن را هم همراه ببرید.

در مرکز تعویض پلاک، باید فرم درخواست تعویض موتور را پر کنید. در این فرم‌ها مشخصات مالک و خودرو را وارد می‌کنید.

مرحله سوم؛ کارشناسی موتور خودرو

وقتی فرم درخواست را تکمیل کردید، کارشناس موتور خودرو را بازرسی می‌کند که واقعا مشکل دارد یا نه. همچنین اطلاعاتی را که در فرم نوشته‌اید، با مشخصات موتور و خودرو مقایسه می‌کند که درست باشد.

در اینجا مجوز تعویض موتور را صادر می‌کنند و شما می‌توانید برای خرید موتور اقدام کنید.

خرید و قیمت خودروی دست دوم و کارشناسی شده

مرحله چهارم؛ خرید موتور جدید

در این مرحله باید موتور را خریداری کنید. نکته مهم این است که حتما باید موتور را از نمایندگی‌ها یا مراکز مجاز خرید قطعات خودرو تهیه کنید. اگر خودرو داخلی است یا خط تولید آن ادامه دارد، موتور باید حتما نو باشد. در غیر این صورت، اگر موتور نو در بازار وجود ندارد یا ماشین خارجی است، باید موتور دست دوم یا واراداتی پیدا کنید.

نکته مهم: وقتی موتور را می‌خرید، حتما باید فاکتور خرید معتبر کارخانه دارای مهر و هولوگرام را دریافت کنید وگرنه پلیس راهور آن را نخواهد پذیرفت. در صورتی که دست دوم است هم باید فاکتور مهرشده آن موجود باشد و فروشنده به شما ارائه دهد. اگر موتور وارداتی است، باید برگ گمرکی آن را از فروشنده بگیرید. همچنین فروشنده باید مجوزی را که از پلیس راهور گرفته‌اید مهر بزند.

مرحله پنجم؛ ثبت در سیستم شماره‌گذاری

بعد از خرید موتور، باید فاکتور یا برگه گمرکی که درباره آن صحبت کردیم مجددا به مرکز تعویض پلاک ببرید تا دوباره آن را بررسی کنند. وقتی صحت همه مدارک مشخص شد، مجوز ثبت در سیستم شماره‌گذاری صادر می‌شود.

نکته مهم: موتوری که خریداری کرده‌اید، باید شماره حک‌شده داشته باشد. اگر موتور نو باشد که حتما این شماره را دارد. اگر نه، در صورتی که خودرو داخلی است، شما را به نمایندگی موردنظر ارجاع می‌دهند تا شماره موردنظر حک شود. در صورتی که موتور دست دوم (زمانی که خط تولید خودرو متوقف شده است و دیگر موتور نو آن در بازار موجود نیست) یا وارداتی باشد، شما را به مراکز موردتأیید خود پلیس راهور ارجاع می‌دهند و در آنجا شماره جدید را حک می‌کنند. اگر این کار را انجام ندهید، بعدها باید بابت آن جریمه بپردازید.

تعویض موتور خودرو

مدارک لازم برای تعویض موتور خودرو

مدارکی که برای مراحل قانونی تعویض موتور خودرو نیاز دارید عبارت‌اند از:

 • سند خودرو، کارت ماشین و برگ سبز آن
 • مدارک شناسایی مالک مانند کارت ملی یا شناسنامه
 • بیمه‌نامه شخص ثالث
 • برگه معاینه فنی که از اعتبارش نگذشته باشد
 • مجوز دریافتی از پلیس راهور
 • فاکتور مهرشده و هولوگرام‌دار برای موتور خودروی داخلی و برگه گمرک برای خودروی خارجی
 • برگه عدم خلافی
 • برگه مفاصا حساب عوارض شهرداری.

هزینه تعویض موتور خودرو قانونی

هزینه تعویض موتور خودرو درمجموع شامل یک‌سری هزینه‌ها از جمله پرداخت خلافی (در صورت وجود)، قیمت موتور جدید و دستمزدی است که بابت نصب آن باید به نمایندگی‌های مجاز یا تعمیرکار بپردازید. مبلغ دستمزد به نوع خودروی شما بستگی دارد که کمترین آنها برای پراید است و بیشترین آنها مربوط به ماشین‌های خارجی است.

حتما بخوانید: استعلام خلافی خودرو؛ چگونه خلافی خودرو را کم کنیم؟

مجازات تعویض موتور خودرو بدون مجوز

حالا شاید برایتان این سؤال پیش بیاید تعویض موتور خودرو بدون مجوز چه مجازاتی در پی دارد؟ طبق ماده ۳۰ قانون تخلفات رانندگی، اگر مالک خودرو بخواهد بدون مجوز مربوطه از پلیس راهور قطعات اساسی ماشین ازجمله موتور، شاسی یا اتاق را تعویض کند یا رنگ آن را تغییر دهد باید جریمه پرداخت کند. درباره موتور این مقدار معمولا یک‌چهارم تا یک‌هشتم مبلغ موتور خریداری شده خواهد بود.

در صورتی که موتوری که خریده‌اید استاندارد لازم را نداشته باشد یا مشخصات فنی آن مغایر با خودروی شما باشد، برای مثال افرادی که برای ارتقای ماشین موتور آن را تغییر می‌دهند، پلیس راهور دستور اوراق‌کردن ماشین را صادر خواهد کرد.

فروش سریع خودروی شما راحت و بی‌دردسر

در آخر

تعویض موتور خودرو بدون مجوزهای لازم از جانب پلیس راهور، مجازات و جریمه در پی دارد. در صورتی که موتور خودروی شما مشکلی اساسی دارد می‌توانید آن را تعویض کنید. در غیر این صورت چنانچه برای ارتقای موتور، تغییر تعداد سیلندر یا تعویض بدون مجوز آن اقدام کنید با مشکل مواجه خواهید شد. معمولا می‌گویند اگر موتور خودرو نیاز به تعویض داشته باشد بهتر است ماشین را عوض کنید نه موتور را؛ با این حال اگر از نظر احساسی به ماشینتان وابسته‌اید یا مشخصات آن طوری است که ارزش این کار را دارد، می‌توانید با اخذ مجوزهای لازم نسبت به تعویض موتور اقدام کنید.

آیا تجربه‌ای درباره تعویض موتور خودرو دارید؟ چه مراحلی را طی کردید و چه موانعی سر راهتان قرار گرفت؟ لطفا تجربیات‌تان را با ما به اشتراک بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
71 نظرات
 1. محمد حسین
  محمد حسین می گوید

  میشه واسه پارس ۱۸۰۰ موتورشو به tu5 تعویض کرد؟

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   خیر امکانش وجود ندارد .
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

  2. مهدی
   مهدی می گوید

   سلام بله امکان هست حجم موتور ملاک نیست فقط تعداد سیلندر ملاک هست شما مثلا میتونید موتور ۴ سیلندر tu5 رو رو پارس تون بندازید. ملاک فقط تعداد سیلندر هست حجم موتور ملاک نیست.
   ماشینی که توی کمپانی براش موتور ۴ سیلندر طراحی شده تو ایران فقط میتونید موتور های که تعداد سیلندر اون ها ۴ تا است بندازید. موتور ۶ یا ۸ سیلندر به صورت قانونی نمیتونید بندازید. فقط ۴ سیلندر.

  3. عرفان
   عرفان می گوید

   سلام . امکانش هست موتور ef7 رو برای پژو ۴۰۵ تعویض کرد ؟؟

 2. Reza
  Reza می گوید

  سلام۲۰۶ تیپ ۲ دارم بدنه سالم و بی رنگ ولی بلوک ترک خورده و آب روغن قاطی کرده ارزش داره موتورو عوض کنم تقریبا چقدر هزینه لازمه

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   قطعا باید موتور رو تعویض کنید و برای اطلاع از هزینه ها هم به نمایندگی و تعمیرگاه های مجاز مراجعه نمایید چون مدام در حال تغییر است.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

  2. ایرج
   ایرج می گوید

   سلام وقت بخیر پژو مدل۷۸خریدم بردم پلاک گزاری گفتن پرچهای موتور فابریک نیست باید ببرم مرکز استان ،دوستان کسی از میزان جریمه و روال کاریش خبر داره ممنون میشم کمک کنید.

 3. Pezhman
  Pezhman می گوید

  سلام بنده ۲۰۶ دارم موتورش تعویضه و مجوز ندارم اگر بخوام موتور رو دوباره عوض نکنم همین موتور رو میتونم ثبت کنم ؟ راهش چیه کجا باید برم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   به مرکز تعویض پلاک مراجعه کنید.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 4. فرشيد سلطاني **
  فرشيد سلطاني ** می گوید

  سلام خسته نباشید….. میشه در صورت تراش اخر بودن سر سیلندر موتورxu7 معمولی اقدام به تعویض موتور اولیه با نمونه کاملا جدید اون ینی xu7pکرد؟

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   خیر امکانش نیست.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

  2. shazoldman
   shazoldman می گوید

   سلام شما اگر سرسیلندرت به مشکل خورده احتیاج نیست کلا موتور تعویض کنی با یه تعویض سرسیلندر مشکلت حل میشه
   تعویض موتور فقط درصورت ترک خوردن و شکستن بلوک سیلندر به دلیل یخ زدن آب داخل مجراهای آب و یا شکستن بلوک به دلیل یاتاقان زدن و به اصطلاح شاتون میزنه بلوک سیلندر رو میشکنه . و تصادف فوق العاده شدید که به بلک سیلندر صدمه بزنه در این ۳ حالت اجازه تعوبض موتور بهت میدن تازه اکثر موارد ترک خوردن بخاطر یخ زذگی با جوش دادن بلوک سیلندر قابل حله
   شما میخوای به بهانه خرابی و تعویض موتور ، موتور به روز تر یا قوی تر بکنی تو ماشینت؟؟
   من مکانیک ماشین کلاسیکم موتورای ماشینای جدیدو نمیشناسم برا این میپرسم

 5. enzo
  enzo می گوید

  سلام ۲jz یا ۱jz رو کریسیدا میتونم قانونی ببندم

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   در صورت هرگونه تغییر و دستکاری روی موتور بابد از پلیس راهور مجوزهای لازم رو اخذ کنید.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 6. ابولفضل
  ابولفضل می گوید

  سلام من یک ۴۰۵ دارم که موتورشو عوض کردم موتور زانیتا ۲۰۰۰ با نامه گمرک گرفتم آیا میشه تعویض پلاک کنم

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   شما باید ابتدا مجوز های لازم از راهور رو در مرکز تعویض پلاک اخذ میکردین و سپس به تعویض موتور اقدام میکردین.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

  2. مهدی
   مهدی می گوید

   میتونید تعویض پلاک کنید و در سند ثبت کنید اما باید جریمه ای بین یک چهارم تا یک هشتم مبلغ موتوری که انداختید باید پرداخت کنید

   1. محمد
    محمد می گوید

    باسلام چقدهزینه جریمه میشه پرداخت کنیم بعدتعویض پلاک کنن

    1. منوچهر
     منوچهر می گوید

     سلام وقتتون بخیر
     در همه موارد جریمه فقط به صورت نقدی نیست .
     امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 7. محمد رضا
  محمد رضا می گوید

  سلام و خسته نباشید ببخشید میخواستم ببینم میشه موتور ۲۰۶تیپ پنج را قانونی روی ۲۰۶تیپ دو گذاشت

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   بلی امکانش هست.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 8. داود
  داود می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  من ۳ سال پیش یک دستگاه خودروی دنا پلاس خریداری و تعویض پلاک کردم،الان این خودرو را که فروخته بودم برای تعویض پلاک مراجعه کردیم و کارشناس تعویض پلاک موتور تعویض تشخیص داد و بعد از استعلام از نمایندگی ایران خودرو مشخص شد که در کارکرد ۸۰۰۰ کیلومتر مجموعه موتور در شرایط گارانتی تعویض شده و موتور فابریک از کارخانه ارسال و روی خودرو نصب شده است و مدارک مهر شده تعویض موتور را از نمایندگی دریافت کردم ،الان سوال من این است که چرا در زمان تعویض پلاک من این مشکل را تشخیص ندادن میتوانم از کارشناس مرکز تعویض پلاک شکایت کنم و الان که من میخواهم خودرو را بفروشم برای کارهای اداری تعویض موتور مشمول ماده ۳۰ و جریمه خواهم شد،با تشکر

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   از اون فردی که خودرو رو خریداری کردید هم میتونید شکایت کنید چون اون شخص در جریان کامل تعویض موتور بوده و کارشناس تعویض پلاک هم باید اصالت خودرو رو تشخیص بدهد و ضعف ایشان بوده .
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 9. مسعود
  مسعود می گوید

  سلام پاترول چهار سیلندر دارم .میتونم موتور چهار سیلندر انژکتور هایلوکس بزارم روش ماشین مجوز میدن??

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   به مرکز تعویض پلاک مراجعه نمایید تا اطمینان کامل حاصل نمایید.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید

 10. امیر
  امیر می گوید

  سلام وقتتون بخیر…..یه پژو پارس ۸۵ دارم.موتور فابریک ولی بخاطر اینکه موتور یکم قدیمیه می‌خوام عوض کنمش با یه موتور نو.امکانش هست؟!موتور جدید به بدنه ۸۵ پژو پارس میخوره؟مجوز میدن؟

 11. جلال
  جلال می گوید

  سلام من ۴۰۵ نیم موتورش عوض کردم فروشنده گفت نامه دادگستر داره بهم داد . نیم موتور عوض کردم اگه بخوام تعویض پلاک کنم جریمه داره؟

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   تعویض پلاک لازم نیست ولی توی سند حتما باید قید بشه.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 12. ایمان
  ایمان می گوید

  سلام
  امکانش هست روی نیسان پاترول ۴ سیلندر موتور دیزل نیسان وانت بزارم
  از نظر قانونی مشکل داره؟

  1. ایلیا
   ایلیا می گوید

   سلام من یه ۴۰۵ مدل ۸۳ دارم میتونم موتورش رو به gti6 یا موتور زانتیا یا tu5تغیر بدم

   1. منوچهر
    منوچهر می گوید

    سلام با اخذ مجوزهای لازم وتغییر در حجم موتور بله.

 13. ابراهیم
  ابراهیم می گوید

  سلام من موتور نو پیکان وانت انژکتوری و اکبند بعد از طی مراحل قانونی خریدم و مکانیک نصب کرد رو خودرو اما موتور ایراد داشت و چراغ روغن موتور خاموش نمیشه من باید کجا مراجعه کنم

 14. علی
  علی می گوید

  سلام من سه سال پیش خودرو وانت نیسان رو تعمیرگاه بردم و بلوکه سیلندر تاب برداشته و مکانیک برام بلوکه و سرسیلندر عوض کرد و لوازم یدکی بهم فاکتور هلوگرام دار داد و گفت هر وقت تعویض پلاک کردی میتونی ببری قانونی کنی .الان میخام بفروشمش باید چکار کنم

 15. سعید
  سعید می گوید

  سلام یه سوال؟ تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک پراید هم مجوز میخواد؟ موقع تعویض پلاک ایراد نمیگیرن؟

 16. shazoldman
  shazoldman می گوید

  سلام خسته نباشید من شغلم بازسازی ماشین کلاسیک ه
  آیا برای کمکردن آلایندگی امکان تعویض قانونی انجین کاربراتوری یه ماشین کلاسیک با یه اجینن به روز فول انژکتور با همون تعداد سیلندر و حجم موتور هستش؟؟
  یا درصورت انژکتور کردن انجین کاربراتوری (حذف کاربراتور تعویض منیفولد هوا سوزن انژکتور خور بستن ای سی یو فورس و مپ کردن و…..) آیا غیرقانونی و دستور اسقاط صادر میشه یا مشکلی نیست
  همه جای دنیا برای کم کردن آلایندگی مردم رو تشویق به انجام اینکارها میکنن و حتی تسهیلاتی هم بهشون اعطا میشه

 17. سبحان
  سبحان می گوید

  سلام خسته نباشین ۴۰۵ ۱۴۰۰ دارم میخواستم موتورشو تعویض کنم tu5 بزارم قانونی چکار باید انجام بدم

 18. امیر
  امیر می گوید

  سلام من یه پراید مدل ۸۱ دارم موتور رو خودم تعویض کردم روی سیلندر هیچ شماره ای نداره خام هست چون موتور کامل اکبند بود فقط یه فاکتور فروش رسمی دارم بنظرتون مشکلی پیش میاد برای تایید سند خودرو

 19. مهدی
  مهدی می گوید

  من میخوام موتور مینی بوس رو عوض کنم
  مینی بوس هم الان خواب و خراب و معاینه اش تموم شده
  چه جور باید اقدام کنم؟؟

 20. هومن
  هومن می گوید

  سلام خسته نباشید ، یه پژو ۲۰۰۰ مدل ۷۹ دارم به دلیل کاربرات بودم و اذیت های مداوم این موتور قصد تعویض موتور دارم ، میتونم موتور tu5 بندازم ؟ ماشین با اینکه مدل ۷۹ ولی شاسی هاش سالمه و بدنه سالمی داره ، ارزش داره که موتور عوض کنم ؟

 21. جابر یگانه
  جابر یگانه می گوید

  سلام خسته نباشید من ۷ سال پیش یک عدد ۴۰۵ گرفته بودم تعویض پلاک نکرده بودم وکالت بلاازل بود تازه فروختم رفته تعویض پلاک کارشناس گفته موتور تعویض هستش مدل حک شماره موتور باید طرح قدیم میشد ولی جدید هستش با لیزر هم حک شده الان من چیکار میتونم بکنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

 22. میثم
  میثم می گوید

  سلام من یه وانت پراید دارم ک بلوک سیلندرش ترک خورده و میخوام عوضش کنم ولی هنوز ماشینم سندش ب اسم خودم نیست برای درخواست نیم موتور میشه درخواست بدم؟ و قیمت نیم موتورپراید چقدره؟

 23. محمد
  محمد می گوید

  سلام وقت بخیر خاستم بدونم میشه موتور TU5رو قانونی روی ۴۰۵ سوار کنم یا مجوز نمیدن چون موتور ۴۰۵ نیست

 24. امیر
  امیر می گوید

  سلام وقتتون به خیر
  امکانش هست ک به صورت قانونی موتور قوی تر روی خودرو بست ؟

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   خیر
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید

 25. رامین توحیدی
  رامین توحیدی می گوید

  سلام
  من ۲۰۶ تیپ ۲ دارم
  یه ترک خوردگی معمولی داره ولی اب و روغن اینا قاطی نمیگنه حداقل الان قاطی نمیکنه
  الان من میخوام عوضش کنم ولی میترسم سرم کلاه بزارن کمکم کنید چکار کنم

 26. حکام
  حکام می گوید

  سلام من یک موتور سیکلت ۱۱۰ هندی دارم ازم دزدیدنش بعد ۸.۹ ماه بعد پیداش کردم پارکینگ شهر خودمون موقعه ای پیش دزد بوده پلاکش رو تعویض کرده بعد شماره مدتور بدنه رو پاک کرده حالا من چکار کنم موتور رو قانونی تردد کنم

 27. رضا یوسفی
  رضا یوسفی می گوید

  درود اقا منوچر وکارشناس محترم.
  ماشین هوندا اکورد خریدبا ملکم معاوضه کردم ومبلغی پول و ماشین گرفتم. موتور ماشین ظاهرا تعویض شده است و شماره روی موتور با سندو کارت یکی میباشد ولی ب گفته ی کارشناس رسمی تعویض شده است و درجریان نذاشته بنده رو .تعویض پلاکم یکسری کرده است. چکار باید بکنم. واینکه هزینه جریمه چقدر میباشد چون نامه ندارد .احتمال این هست ک ماشین مصادره شود یا خیر ونا چ مبلغ نقدی بفرماید جزیمه میشوم

 28. رضا یوسفی
  رضا یوسفی می گوید

  درود دوستا لطفااا راهنمایم‌کنیدو‌ممنون میشم تماس بگیرید بهم بزرگواری میکنید .اکورد ۹۲خریدم موتور طرف تعویض کرده وب بنده اعلام‌نکرده .شماره موتور با شماره روی کارت وسندی ک‌تعویض پلاک کرده یکی میباشد ولی کارشناس شخصیی ک کارش بود گفت ک موتور دستکاری شده

 29. محمد جواد
  محمد جواد می گوید

  سلام
  وقت بخیر
  من ماشینم تیپ ۲ هست ولی موتورم رو میخوام tu5 کنم می خواستم ببینم امکانش هست یا نه ؟؟

 30. رضا
  رضا می گوید

  سلام وقت بخیر یه ماشین پژو پارس موتور بدون مجوز عوض شده میتونم بخرم پیگیری کنم برا کارای اداری و قانونی .شماره هم کوبیده نشده هنوز رو موتور

 31. سید حسین
  سید حسین می گوید

  برای تغییر موتور ۶ سیلندر پاترول چه موتور ۶ سیلندری ببندم از موتور تویوتا میتونم استفاده کنم

 32. ابوالفضل
  ابوالفضل می گوید

  سلام یک پراید استیشن گرفته ام که موتور آن کاربراتور و بسیار ضعیف شده هست خواستم بدونم آیا مجوز میدهند یک موتور انژکتور صفر بر روی آن بزارم .

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   با مراجعه به تعویض پلاک و مطرح کردن مورد با کارشناس فنی مرکز امکانش وجود دارد.
   امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 33. افتخار
  افتخار می گوید

  سلام لنسر ۱۹۹۲ دارم موتور کاربرات بلوک سیلندر ترک خورده روش موتور ۴جی ۶۳ انداختم میخواستم بدونم میتونم پلاکش کنم؟

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   شما باید قبل از تغییرات مجوزهای لازم رو اخذ میکردین.

 34. آرمان نجفی
  آرمان نجفی می گوید

  سلام وقت بخیر من یه دونه پژو پارس کرفتم صاحب قبلی تعویص پلاک کرده بعد ۱۵روز بنده خریدمش بعدش همون سرهنگ الان نامه زده شماره حک موتور غیر قانونی و نامه دادن به آگاهی بنظرشما من چکار کنم

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   باید توسط کارشناس آگاهی خودروتون مورد بررسی قرار بگیره تا مشخص بشه دقیقا چه اتفاقی برای قسمت موتور و یا بدنه افتاده است.
   امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

  2. منوچهر
   منوچهر می گوید
 35. قلیزاده
  قلیزاده می گوید

  سلام سمند الیکس دارم پوسته موتور ترکیده
  میخوام موتور ۲۰۰۰ پژو جی ال ایکس بیاندازم .میشه؟؟؟

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   به مرکز تعویض پلاک برای اخذ مجوز های لازم مراجعه نمایید.
   امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 36. محمد حسین
  محمد حسین می گوید

  سلام خسته نباشید من هوندا سیویک مدل ۱۹۹۳ دارم و موتور خودش ۱۶۰۰cc میخوام موتورش رو به ویتک ۲۲۰۰ cc تغییر بدم ایا مجوز داده میشه برای داخل شهر و گرفتن پلاک راهنماییم کنید ممنون

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   اگر تعداد سیلندر ها تفاوتی نداشته باشد امکانش هست اما باید مجوز های لازم رو از مرکز تعویض پلاک اخذ کنید.
   امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 37. aa5669991@gmail.com
  aa5669991@gmail.com می گوید

  سلام ۲۰۶تیپ ۲دارم موتورش در اثر سرما یخ زده ترکیده میتونم موتور ۴سیلندر۲۰۰۰بندازم روش موتور۲۰۶rcهست

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   مجوزهای قانونی رو باید از تعویض پلاک اخذ کنید.
   امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 38. اکبر بهادر
  اکبر بهادر می گوید

  سلام من سمند se دارم آیا میتونم موتور efs بزارم

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   با اخذ مجوزهای قانونی بله امکانش هست.

 39. علی
  علی می گوید

  سلام.سمند مدل ۸۶ سیلندر مجبور به تنویض شدم نامه گرفتم درخواست دادم. میگن باید سیلندر داغی تحویل داده شود. تعمیرگاه شخصی است. قیمت سیلندر ایرانخودرو با ازاد یک قیمت است. قیمت داغی سیلندر ۱/۷۰۰/۰۰۰ هزار. چرا باید تحویل بدم و کجا میره پول این ضایعاتش؟ این سیلندر دست من هم که باشد و بفروشم به در هیچکس نمیخورد که از دزدگاه شما خداایی نکرده تو‌و پاچه کسی نرود. دستتان را از جیب ما دربیارید. بس است دیگه. ۴۳ سال کم نیییست

 40. علی
  علی می گوید

  سلام.سمند مدل ۸۶ سیلندر مجبور به تعویض شدم نامه گرفتم درخواست دادم. میگن باید سیلندر داغی تحویل داده شود. تعمیرگاه شخصی است. قیمت سیلندر ایرانخودرو با ازاد یک قیمت است. قیمت داغی سیلندر ۱/۷۰۰/۰۰۰ هزار. چرا باید تحویل بدم و کجا میره پول این ضایعاتش؟ این سیلندر دست من هم که باشد و بفروشم به در هیچکس نمیخورد که از دیدگاه شما خداایی نکرده تو‌و پاچه کسی نرود. دستتان را از جیب ما دربیارید. بس است دیگه. ۴۳ سال کم نیییست

 41. هادی
  هادی می گوید

  جدیدا بعضی دوستان انجام دادن با نامه راهنمایی رانندگی ، با این دلیل که حجم موتور از کم به بیشتر نمیشه و لی از حجم بالا به پایین چرا و تعداد سیلندر…
  یعنی الان xu7 1800 به tu5 1600 امکان پذیره
  لطفا مطالب رو بروز کنید
  اما خب گرفتاری خاص خودشو داره!

 42. امیر
  امیر می گوید

  سلام من یه ۴۰۵ xu7 دارم اگر سر سیلندر رو تعویض زانتیا بکنم چه مشکلاتی داره؟ رو بیمه یا معایه و..

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام در تعویض سر سیلندر مشکلی پیش نمیاد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.